ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:16

Kentsel dönüşüm masaya yatırıldı

Kentsel dönüşüm masaya yatırıldı


Kahramanmaraş Lider İş Adamları Derneği (KALİDA)tarafından Kervan Han'da kentsel dönüşümle ilgili toplantı düzenlendi. Karşılıklı fikir alış verişinde bulunulan toplantıda, şehir merkezinde yapılan kentsel dönüşüm projeleri masaya yatırıldı.

    Toplantının açılış konuşmasını yapan KALİDA İnşaat Komitesi Başkanı İbrahim Çakmak, Kentsel Dönüşümün Türkiye için tarihi bir fırsat olduğunu söyledi. Dönüşüm çalışmaları yapılırken şehrin tarihi dokusunun korunması gerektiğini vurgulayan Çakmak, “Avrupa ülkelerinden özellikle Fransa ve Almanya’da, 1950’li yıllarda dar gelirli ailelerin ev sahibi olmaları için çok katlı sosyal konutlar yapılmıştı. Günümüzde bu çok katlı binaların insan fıtratına ve yaşam biçimine uygun olmadığı görülmüş ve bu binalar yakın bir geçmişte tek, tek yıkılarak yerine 2-3 katlı, nitelikli tip proje uygulamaları yapılmıştır.” dedi.

    Türkiye’nin 50 yıldır gecekondulaşmadan kurtulamadığına da değinen Çakmak, “Yerel dokuyu anımsatacak konutların inşa edilmesi şehrimize turizm açısından da faydalı olacaktır. Her yere apartman dikme mantığı, ilerleyen yıllarda huzursuzluğa sebep olacak.” şeklinde konuştu.

    Toplantıya, yapı denetim şirketleriyle, kenet faaliyet gösteren, Mimarlar Odası, Harita Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası temsilcileri katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER