ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 16:33

Kent Ekonomileri Forumu


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Terörün Ülke Ekonomisine Tahmini Maliyeti Raporu" hazırlıklarına işaret ederken, "28 yıllık süreçte, 50 bine yakın insan terör dolayısıyla öldü. Bir insanın dahi canının karşılığı dünyanın servetiyle ölçülmez ama 3 aydır üzerinde çalıştığımız rapor, önemli bir rapor. Terörün ülke ekonomisine tahmini maliyeti, en azını söylüyorum, 620 milyar dolar" dedi.
Kurtulmuş, bir otelde AK Parti Genel Merkezince düzenlenen "Kent Ekonomileri Forumu"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi gelişme tarihinde alın teriyle bu ülkeyi kalkındırmak isteyenler olduğu gibi birtakım karanlık odakların etkisinde Türkiye'yi geri bıraktırmak isteyenlerin de olduğunu söyledi.
Türkiye'nin sanayileşme yolundaki birçok adımının engellendiğini belirten Kurtulmuş, "Çok şükür Türkiye bunları geride bıraktı. Şimdi Türkiye, henüz dünyanın ekonomik bakımdan birinci liginde değildir ama eğer böyle istikrarlı bir şekilde kalkınmasını sağlarsa Allah'ın izniyle 2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline gelecektir" diye konuştu.

-"Terörün Ülke Ekonomisine Tahmini Maliyeti Raporu"

Ülkede 1986 ila 2012 arasındaki 28 yıllık süreçte, 50 bine yakın insanın terör dolayısıyla öldüğünü dile getiren Kurtulmuş, "Bir insanın dahi canının karşılığı dünyanın servetiyle ölçülmez" ifadesini kullandı.
Bir insanın canını maddi karşılıkla ölçmenin mümkün olmadığını vurgulayan ancak 3 aydır üzerinde çalıştıkları "Terörün Ülke Ekonomisine Tahmini Maliyeti Raporu"nun önemli bir rapor olduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:
"Terörün ülke ekonomisine tahmini maliyeti, en azını söylüyorum, 620 milyar dolar. En az 620 milyar dolar Türkiye teröre kaybetmiştir. Eğer bu parayı Türkiye teröre kaybetmeseydi, bir tanesi aklınızda kalsın diye söylüyorum, Türkiye'de bugün var olan tüm ailelerin hepsine bir araba, bir ev almak mümkündü. Çözüm sürecinin sona ermesiyle daha şimdiden başladı. Birçok yerli ve yabancı yatırımcı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yatırım yapacak."
Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinin son dönemlerde ciddi bir dalgalanmanın içinde olduğunu, 23 Haziran'da ABD Merkez Bankasından (Fed) "doların daha iyi hale getirilmesi yönünde kararlar alındığına dair" bir açıklama yapıldığını dile getirerek, "Bu kararla etkilenen Türkiye, Malezya, Endonezya, Güney Kore, Hindistan, Brezilya, Meksika gibi bizim gibi gelişmekte olan 11 ülke... Bizim altımızdaki ülkeler, kim ne açıklama yaparsa yapsın Nijerya'yı, Sudan'ı etkilemiyor. Bir açıklama yaptıkları zaman bizim gibi ülkeler etkileniyor" ifadelerini kullandı.
Bu etki altında Türkiye ekonomisinde de 11 gelişmekte olan ülkeye benzer şekilde üç alanda göstergelerin değiştiğini söyleyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Faizler ülkede haziran başında 5.2'dir. Türkiye, 20 Mayıs 2013'te tarihi bir noktayı gördü ve 4.61'e geriledi devletin borçlanma faizi. Birileri çıldırdı. İşte birtakım olaylar falan, arkasında bunlar da var. Aman çıldırdılar 'Türkiye nasıl böyle bir noktaya gelir'. Şimdi arkasından 20 Mayıs ile 23 Haziran arasında Türkiye'de faiz oranları bir miktar yukarıya gitti ama maalesef Fed'in açıklamasından sonra bugün 9.5'ler seviyesine yükseldi.
Bir gösterge de döviz kurlarındaki gelişmedir. Döviz, 1.78'lerden bugün 2'nin üzerine çıktı. Üçüncü gösterge de borsalardaki düşüş, 98'lerden 68'lere kadar düştüğü oldu. Hiç telaş etmeyin Türkiye'nin ekonomik yapısı, özellikle ortaya koymuş olduğu büyüme performansı ve bundan sonraki büyüme kabiliyeti, ülkenin bu üç dalgalanmanın ortaya çıkardığı ekonomik tesirleri atlatabileceğini gösterir."

- "Dünyadaki barışın kilidi, Ortadoğu'dur"

İş adamlarının Suriye'de yaşanan iç savaş konusunda endişeleri olduğunu ifade eden Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu:
"Suriye'de çok önemli bir insani dram yaşanıyor. 120 bin insan ölmüş. Maalesef bunun sadece kimyasal silah kısmını görüyorlar birlieri. İyi de kimyasal silahla öldürmek suç da normal silahla, bombalar atarak öldürmek suç değil mi? 120 bin kişi ölmüş, 300 bin kişinin ne olduğu belli değil, kayıp statüsünde. Şehirler yerle bir olmuş ve maalesef dünyanın gözü önünde Suriye'de bir büyük katliam işlenmeye devam ediliyor."
Kurtulmuş, "Esed reformcu bir adam, Esed kalsın da şu eski Baasçı rejim değişsin" diyenlerin olduğunu belirterek, "İş öyle bir noktaya geldi ki 'Maalesef şimdi rejim kalsın, Esed gitsin' noktasına gelindi. Bu bir kere her şeyden evvel insani bir sorundur. Bizim Türkiye olarak durduğumuz noktada tek başımıza yapacağımız bir şey yok çünkü bu nihayetinde bütün dünyayı ilgilendiren bir şey. BM Güvenlik Konseyinin niçin değiştirilmesi gerektiği bir kere daha somut bir şekilde ortaya konmuştur" dedi.
"Dünyadaki barışın kilidi, Ortadoğu'dur. Ortadoğu'da siyasi iktidarı sağlayamazsanız barışı sağlayamazsınız" diyen Kurtulmuş, bunun için de BM başta olmak üzere küresel kurum ve kuruluşların rollerinin gözden geçirilmesinin gerektiğini, Esed'in ne yaparsa yapsın, kimyasal silah bile kullansa "arkasında dayısı olduğu sürece" sırtının yere gelmeyeceğini ve bu sistemin değişmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, bazı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER