ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 16:42

Kendisi küçük, derdi büyük

Kendisi küçük, derdi büyük

Dünyada 10 milyonda bir görülen, 'Balık bebek' yada 'yılan bebek' olarak adlandırılan hastalığa sahip olan 3 aylık küçük bebek ve ailesi zor durumda.


Dünyada 10 milyonda bir görülen ve halk arasında 'Balık bebek' yada 'yılan bebek' olarak bilinen ve bir çeşit deri hastalığı olan 3 aylık bebek, görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Batman'da, her gün anne ve babası tarafından yıkanan, vücudu balık gibi pul pul dökülen Bünyamin bebek, 10 milyonda bir rastlanan bu hastalığa yakalandı. Her gün yıkandıktan sonra çeşitli merhem ve solüsyonlarla tedavisi yapılan bebeğin ailesi, yetkililerden yardım bekliyor.

İşsiz baba ilaçları almakta zorlanıyor

3 Çocuk babası M.A. 3 ay önce doğan ve adını Bünyamin bıraktıkları bebeklerinin ciddi bir bakıma ihtiyaç duyduğunu belirterek "Yeşilkart bünyesinde sağlık güvencemiz var. Ama bebeğin bakımı için ilaçların çoğunu devlet ödemeyince kendi imkanlarımızla alıyoruz. Doktorlar ona buhar odası bile önderdiler fakat bu bizim için imkansız. Her gün bir iki kez onu yıkayıp ilaçlıyoruz. Aksi taktirde derileri tıpkı balık pulları gibi dökülüyor. Gözlerinden de rahatsız olunca sürekli iki kişi ona bakmak zorunda kalıyoruz" dedi. Dünya genelinde nadir rastlanan tıp literatüründe "harlequin ichthyosis" denilen hastalığa yakalan bebeğin ailesi, bakımı zor ve masraflı olunca mağdur duruma düştüler. Aile, yetkililerden en azından ilaçları için destek talebinde bulundular. (Batman gazetesi)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER