ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:52

Kendini Erdoğan'a benzetti

Kendini Erdoğana benzetti

İsrail askerlerine kafa tutan Filistinli kız, Türkiye'de verdiği ilk röportajda Başbakan Erdoğan'la görüşmek istediğini açıkladı.


12 yaşında dünyanın yapamadığını yaparak İsrail askerlerine kafa tutan Filistinli cesur kız Ahed Tamimi, Hanzala Cesrat Ödülü almak için İstanbul'a geldi.

Başakşehir Belediyesi'nin misafiri olarak Türkiye'ye gelen Ahed Tamimi ve annesi Haber7.com'dan Ferhat Esnek'in sorularını yanıtladı..

Ağabeyinin gözaltına alınması sırasında İsrail askerlerine meydan okumasıyla bir anda dünyanın gündemine gelen Ahed Tamimi, o anlarda yaşadıklarını, Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

-Bize o anı anlatır mısın Ahed, o anda neler hissettin?

-15 yaşındaki ağabeyim ve arkadaşları İsrail askerlerinin Nebi Salih'ten (olayın yaşandığı yer) gitmeleri için çalışıyordu. Onlara taş atıyorduk. Taş atan çocuklara silah gözüyle bakıyorlar. O sırada ağabeyimi yakalayıp gözaltına aldılar. Yanlarına koştum ve onlara vurarak ağabeyimi bırakmalarını istedim.
Sizden korkmuyorum dedim. O gün 66 Filistinli çocuk gözaltına alındı.
Daha sonra 30 arkadaşım daha gözaltına alındı.

-Ağabeyini o günden sonra görebildin mi?

-Gözaltına alındı daha sonra bıraktılar. Ama babam 4 yıldır hapishanede. En son 2 ay önce görüşebildik.
Sabah 5'te görüşmek için gidiyoruz gece 12'ye kadar bekliyoruz.

-Baban neden gözaltına alındı?

-İsrail askerleri mahallemizde bir markette haksızlık yapıyordu.
Babam karşı çıkınca da gözaltına almışlar. Gözaltına kafasına vurmuşlar. Elektrik vermişler. Yoğun bakımda kaldı. Bu beni çok üzüyor.

ERDOĞAN DÜNYAYA ‘ONE MİNUTE' DEDİ, BEN DE İSRAİL ASKERLERİNE ‘ONE MİNUTE' DEDİM

Peki Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin için yaptıklarını nasıl değerlendiriyorsun. Onunla karşılaşsan ne istersin?

-Ona Filistin halkı için yaptıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İsrail'e ‘one minute' dedi. Bu bizi çok sevindirdi. Biz çok mutlu olduk. Ben de onun gibi olmak istiyorum. Erdoğan'la karşılaşsam ondan Filistin halkının bağımsızlığını sağlamasını isterdim ve İsrail'e karşı daha sert olmasını isterim. Erdoğan'ın ülkesinde olmaktan gurur duyuyorum..

KAR VE DENİZİ İLK KEZ GÖRDÜ

Türkiye'ye geldiğin andan sonra, burayı nasıl buldun?

-Türkiye çok güzel. Burada kendimi özgür hissediyorum. Havaalanında Türk arkadaşlarım beni karşıladı. Bundan çok memnun oldum. Denizi ve karı ilk kez gördüm. Hayatımda ilk kez kara dokundum. Bilboardlarda kendimin fotoğraflarımı gördüm. Çok mutlu oldum… Türklerin yanımızda olduğunu bilmek umut verici ve biz Filistin halkı olarak Türkleri çok seviyoruz.

Davet gelse Türkiye'de kalmayı düşünür müsün. Buraya yerleşir misin?

-Annemden ve kardeşlerimden ayrılmak istemiyorum. Ama üniversite için Türkiye'de olmak isterim. Beni ve annemi ülkenizde misafir eden Başakşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ediyorum. Bizle çok yakından ilgileniyorlar.

AHED BUGÜN ‘HANZALA CESARET ÖDÜLÜ' ALACAK

Ağabeyi, İsrail askerleri tarafından gözaltına alınınca İsrail askerlerine kafa tutarak dünya gündemine oturan cesur kız Ahed Tamimi, Başakşehir Belediyesi tarafından kendisine verilecek olan "Hanzala Cesaret Ödülü" Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın elinden alacak.

Ahad Tamimi 26 Aralık Çarşamba günü Başakşehir'de "Daralan Vakitler Ülkesi Filistin" söyleşisine katılacak.

Filistin'in tarihi sürecinde dünü, bugünü ve yarınının masaya yatırılarak etraflıca tartışılacağı panele konuşmacı olarak; İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Prof Dr. Ahmet Ağırakça, Gazeteci-yazar Turan Kışlakçı, Gazze İslam Üniversitesi temsilcisi Moin Naim, Televizyon programcısı Ümit Sönmez katılacak.

"Filistinde çocuk olmak resim sergisi" nin de açılışını da yapacak olan Tamimi'ye açılış öncesi "Hanzala Cesaret Ödülü" verilecek. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER