ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 11:58

"Kemikleri kırılacak" diye korkudan yürüyemiyor


Konya'da babası da doğuştan kendisi gibi cam kemik hastası olan 8 yaşındaki Hilal, kemikleri küçük bir darbede kırıldığı için korkudan yürüyemiyor.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, doğuştan cam kemik hastalığı (Osteogenesis Imperfecta) teşhisi konulan İsmail Temel (35), 9 yıl önce hayatını eşi Hatice (26) ile birleştirdi.
     Çiftin bir yıl sonra kızları Hilal dünyaya geldi. Bacağındaki morarma nedeniyle 2,5 aylıkken hastaneye götürülen Hilal'e de cam kemik hastalığı teşhisi konuldu.
     Küçük bir darbede hemen kemikleri kırılan Hilal'e, 4 yaşındayken yürüyerek tedavi için gittiği hastanede yanlışlıkla çocuk arabası çarptı.
     Aldığı darbe sonucu kemikleri kırılan Hilal, yaklaşık 4 yıldır korkudan bir daha ayağa kalkmadı, yürümedi.
    
     -Ağrısı olduğunda ağlamaktan uyuya kalıyor-
    
     Ellerinin üzerinde hareket eden ve bugüne kadar vücudunda kırılan kemikler nedeniyle 4 defa büyük operasyon geçiren Hilal, hastalığına rağmen hayat dolu bir kız çocuğu...
     Ailesinin ve kendisinin çok dikkat etmesine rağmen kemikleri kırıldığında çaresizce anne ve babasının gözlerinin içine bakarak ağlayan küçük kız, bazen ağlamaktan uyuya kalıyor.
     Rahatça yürüyebileceği günlerin özlemini çeken küçük Hilal'in hayallerinden birisi de hemşire olmak.
     Hayaline kavuşabilmek için evde eğitim alan ve başarılı bir öğrenci olduğu belirtilen Hilal, tedavisini de ihmal etmiyor.
     Ailesinin üzerine titrediği küçük kız, olağanüstü bir durum olmadıktan sonra üç ayda bir hastaneye götürülüyor, kemik güçlendirici ilaçlar kullanıyor.
    
     -Hemşire olup, çocuklarla ilgilenmek istiyor-
    
     Baba İsmail Temel, hastalığı nedeniyle çok zor günler geçirdiğini, şimdi kızında da aynı rahatsızlığın bulunduğunu söyledi.
     Hilal'in tedavisine büyük önem verdiklerini belirten Temel, kızının kemiği kırıldığında hemen hastaneye başvurduklarını dile getirdi.
     Kızının kemikleri kırıldığında çaresizce ağlayıp, yardım istediğini, ancak ellerinden bir şey gelmediğini anlatan Temel, "Sağlık güvencemiz olarak yeşil kartımız var. Kızımın tedavisinin devam ettiği il dışındaki hastaneye sevkimizi yaptırmak için önce iki hastaneye başvuruyoruz. Bu durum bizi yoruyor" diye konuştu.
     "Kemiklerim kırılır diye, korkudan ayağa kalkıp yürüyemiyorum" diyen küçük Hilal ise bir gün hemşire olup, kendisi gibi hasta çocuklarla ilgilenmek istediğini kaydetti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER