ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 17:49

Kemal Unakıtan, böbrek nakli oldu

Kemal Unakıtan, böbrek nakli oldu

Eski Maliye Bakanı Unakıtan Antalya'da böbrek nakli oldu.


Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan (67), Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde böbrek nakli oldu. Unakıtan'a dünürü 56 yaşındaki Ali Rıza Üstün'ün böbreği nakledildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Unakıtan'ın ameliyatının 3.5 saat sürdüğünü, yoğun bakıma çıkmadan VIP odada dinlenmeye başladığını, 4-5 gün içinde taburcu edileceğini söyledi.

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın ameliyatı ile ilgili olarak Akdeniz Üniversitesi B Blok önünde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, Başhekim Yarımcısı ve Nefroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koçak ve Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, Organ Nakli Merkezi Doç. Dr. Ayhan Dinçkan katıldı. Konuşmasına organ nakli merkezinin başarısından söz ederek başlayan Prof. Dr. Ömer Geçici, son üç haftada gece gündüz nakil yapılmaya devam edildiğini; 20'nin üzerinde böbrek, 10'nun üzerinde karaciğer ve bir kalp nakli yapıldığını, bugün de eski bakan Kemal Unakıtan'a böbrek nakli yapıldığını söyledi.

Doç. Dr. Ayhan Dinçkan da, son son üç hafta içerisinde ciddi nakil sayılarına ulaştıklarını söyledi. Bugün de eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a böbrek nakli yapıldığını belirten Doç. Dr. Dinçkan, "Unakıtan hastanemize daha önce gelmişti. Bir takım tetkikler yapılmıştı. Bu tetkikler neticesinde beklememiz gerekiyordu, o bekleme sürecini tamamladık. Artık nakil yapmaya engel bir durumu kalmadı. Kendilerinin de isteği ile bugün itibari ile böbrek naklini gerçekleştirdik. Yaklaşık 3- 3,5 saat süren ameliyat oldu. Ameliyat gayet başarılı geçti. Normal standart bir böbrek nakli ameliyatı diyebiliriz. Kendisi şu anda yoğun bakıma çıkmadı. Ameliyat boyunca tansiyonları, vital durumları normaldi. Her hangi bir sıkıntı yaşamadık. Böbreği takar takmaz hemen ameliyat masasında idrar çıkarmaya başladı. Şu anda kendisi özel odasında bütün rutinleri, vital bulguları normal. İdrar çıkışı normal. İlaçlarını alıyor. Verici de aynı şekilde gayet başarıl bir ameliyat geçirdi. O da kendi odasında dinleniyor." diye konuştu.

Dinçkan, Unakatın'a dünürü Ali Rıza Üstün'den nakil yapıldığını, bu nakille ilgili etik kurul onayının olduğunu kaydetti. Bir gazetecinin Unakatın'ın prostat kanseri olduğunu hatırlatması üzerine Dinçkan, 12 Aralık'da ilk başvurusundan sonra bugüne kadar bekleme nedeninin de bundan dolayı olduğunu söyledi. Unakatın'ın prostat kanseri ameliyatının başarılı geçtiğini belirten Dinçkan, "Prostat kanser iddiası ile ilgili, doğrudur. Yaklaşık 3-4 ay önce bize müracaat etmişti. Bekleme sürecini zaten bu konu üzerinde oldu. Ameliyat oldu. Prostat ameliyatı da gayet başarılı oldu. Hücre içerisinde varolan bir hastalık mevcuttu. Bunda ameliyattan sonra 3 aylık bekleme sürecinden sonra bir takım tetkik yapıyorsunuz. Bunlar normalse günümüzde artık böyle durumlarda nakil yapılıyor. Kemal beyin durumu da böyleydi. O yüzden ameliyata engel bir durum değildi. Bu bekleme süreci tamamen bu konu ile ilgiliydi. Şu anda bir sıkıntımız yok." şeklinde konuştu. Dinçkan, şu an herşeyin normal olduğunu, sürecin normal olduğunu 4 veya 5 gün içerisinde taburcu etmeyi planladıklarını kaydetti.

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 12 Aralık 2012 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne böbrek nakli için başvurmuş, ancak prostat kanseri olduğu gerekçesiyle nakil yapılamamıştı. Prostat kanseri olan ve durumu normale dönen Unakıtan 23 Mayıs 2013'de tekrar hastaneye yattı. Unakıtan, bugün itibariyle böbrek nakli oldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER