ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:22

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Necip Fazıl şiiri

Kemal Kılıçdaroğlundan Necip Fazıl şiiri

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu grup konuşmasında partililere seslendi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan'a sert sözlerle yüklendi. Kadın üzerinden Erdoğan'ı eleştiren Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın Marmaray projesini Necip Fazıl şiiriyle eleştirdi.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması:

Geçen hafta genç bir teğmenin nikahına katıldım. Bu nikah hapishanedeydi. Fakir bir aileden geliyor bu teğmen.

Bu teğmenin cep telefonuna saniyeler içinde telefon numaraları yükleniyor. Bilirkişi raporuyla bu ispatlanıyor.

Bu yüklemeleri kimin yaptığına dair suç duyurusunda bulunuyorlar ve garabete bakın ki 6 savcı değişiyor bu olayla ilgili. 6 savcı değişiyor fail bulunamıyor bir türlü.

Özellikle hukukçu milletvekillerinden rica ediyorum. Bu davanın takipçisi olacaksınız.

Son on yılda kadına yönelik şiddet yüzde 1400 arttı. Kim bunun sorumlusu. Diktatöre sorarsanız CHP. Oysa bütün CHP’liler yürekten kadın-erkek eşitliğine inanıyor. Kadını erkeğin gözüyle görmüyoruz biz. Birey olarak görüyoruz. Bu sosyal politika bu tabloyu ortaya çıkarıyor.

AKP’ye oy veren kadınların da artık direnmesi gerekiyor. Kadın nasıl giyinecekmiş. Sana en kardeşim nasıl giyinirse giyinir. Şimdi kadınların uyanması gerekiyor. Demokrasi geri gidiyorsa bunun en ağır faturasını kadınlar ödeyecektir. Ne diyordu, Kabataş iskelesinde türbanlı bir kadına 50 kişi saldırmış, üzerine idrar… Daha neler neler. Ne demişti. Yalancıdan Başbakan olmaz.

Utan utan. Boyundan utan bari. Böyle yalan söylenir mi? İnsanda biraz vicdan olur. Öyle bir olay varsa zaten saldıranları insan olarak tanımlamak mümkün değil.

İstanbul’un merdiven altı atölyelerinde binlerce başörtülü kadın çalışıyor. Hiçbirisinin sigortası yok. Onlara da biz sahip çıkıyoruz. Siz hiç duydunuz mu Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından ‘Sigortasız çalıştırılmaz’ diye. Sigorta primini yatıramadığı için hastanede ‘Kusura bakma sana bakamayız’ diyor. İnsanlık dışı ama hadi anladık diyelim. Senin karına da bakmam diyor. Hadi ekonomik kriz oldu ödeyemedi diyelim peki karısının günahı ne Allah aşkına.

Elinde palayla kadın döven kişiye ne yaptı bunlar. Çıkıp Başbakan ‘Böyle bir saldırı insanlıkla bağdaşmaz’ dedi mi? Cennet anaların ayağında diyorsan önce çocuğuna süt veremediği için kendini asan annenin ağırlığını vicdanında duyacaksın. Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum: Benim çocuğum işsiz diyorlarsa neden işsiz olduğunu sorsunlar. Atanamayan öğretmenler yıllardır bekliyor. Analar şunu düşünsün; “Yemedim yedirdim benim çocuğum neden yıllardır atama bekliyor”

Gelelim bir güzelliğe İstanbul'a. diyrek Necip Fazıl'ın Canım İstanbul şiirinden bir dize okudu.

Ne demiş Necip Fazıl "Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur; Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur." 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER