ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 15:33

Kelkit Organik Tarım Havzası oluyor

Kelkit Organik Tarım Havzası oluyor


AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, 'Kelkit Havzası'nın Organik Tarım Havzası ilan edilmesi ile ilgili çalışma başlattı. Teklifini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde, Bakan Mehmet Mehdi Eker'e ilettiğini belirten Üstün, "Bakan Eker, konuya olumlu yaklaştı. Fizibilite çalışmaları için bürokratlarına talimat verdi." dedi.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Türkiye'deki organik tarım yapılabilecek alanların sınırlı olduğunu söyledi. Organik tarım çalışmalarının 1980 yılında başladığını belirten Üstün, "Günümüzde artık insanlarımız raflarda organik ürünler arar oldu. Bu konuda çok ciddi bir pazar potansiyeli var. Talebin karşılanabilmesi için organik üretimin artırılması gerek." diye konuştu.

Organik üretimin artırılması için 'Organik Tarım Havzaları'nın belirlenmesi gerektiğini anlatan Üstün, "Kelkit Havzası hem iklim koşulları hem toprak yapısı hem de coğrafya özellikleriyle Organik Tarım Havzası olarak ilan edilebilecek bir potansiyele sahip. Şu anda teknik olarak da Kelkit bölgesinde ciddi bir alt yapı hazır. Zaten Avrupa'nın en büyük hayvancılık projesinin Doğan Organik Ürünleri AŞ şu anda Kelkit'te faaliyete." şeklinde konuştu.

225 ORGANİK ÜRÜN ÇEŞİDİ

2003 yılında organik ürün çeşidinin 7 -8 tane olduğunu günümüzde ise 225 çeşit organik ürün bulunduğunu belirten Üstün, hem insan sağlığı açısından üretiminin gerekliliği hem de dünyada ciddi bir pazarı olan organik ürünlerin uygun olan Kelkit Havzası gibi alanlarda yapılmasının önemli bir hamle olacağını kaydetti.

Bu konudaki tekliflerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde, Bakan Mehmet Mehdi Eker'e ilettiklerini vurgulayan Üstün, Bakan Eker'in konuya olumlu yaklaştığını ve fizibilite çalışmaları için bürokratlara talimat verdiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER