ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 13:19

Kelebek ve tırtıl kaçakçıları suçüstü yakalandı

Kelebek ve tırtıl kaçakçıları suçüstü yakalandı


Orman ve Su işleri Bakanlığı görevlileri, Artvin'de 682 kelebek ve 11 tırtılı yurt dışına çıkarmak isteyen iki yabancı uyruklu şahsı yakaladı. Ülkelerinde kelebek koleksiyonculuğu yaptıkları ve yakaladıkları kelebekleri tasnif ederek ayrı ayrı poşetlere koydukları öğrenilen söz konusu şahıslara, 2872 sayılı Çevre Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle para cezası uygulandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ekipleri, Artvin’de çoğu yöreye özgü 682 kelebek ve 11 tırtılı yurt dışına kaçırmak isteyen yabancı uyruklu iki kişiyi suçüstü yakaladı. Olay, Yusufeli ilçesi Yaylalar köyünde Doğa Koruma Merkezi adına kelebek gözlemciliği yapan bir vatandaşın ihbarı üzerine ortaya çıktı. İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girerek karavanları ile geldikleri Yaylalar köyünde kalan İtalya uyruklu L.L. (63) ve G.G.'nin (69), bu iş için kullanılan atrap ile kelebek yakaladığı tespit edildi. Bu kişileri kelebek yakalarken fotoğraflayan vatandaş, ardından durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri ile jandarmaya bildirdi.

Köye gelen Doğa ve Milli Parklar görevlileri ile jandarma, iki yabancı uyruklu şahsı suçüstü yakaladı. Bu kişilerin üzerinde ve karavanlarında yapılan aramada birçoğu yöreye özgü ve endemik olan 336 adet kap içerisinde 682 kelebeğin yanı sıra 11 tırtıl, atrap ve yakalanan kelebeklerin konulduğu kutu ile poşetler ele geçirildi.
Ülkelerinde kelebek koleksiyonculuğu yaptıkları ve yakaladıkları kelebekleri tasnif ederek ayrı ayrı poşetlere koydukları öğrenilen söz konusu şahıslara, 2872 sayılı Çevre Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle para cezası uygulandı.

BAKANDAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ele geçirilen kelebeklerin çoğunluğunun yöreye özgü olduğunu belirterek, “Artvin biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir yöremiz. Yörede zaman zaman art niyetli kişilerin endemik bitki, kelebek ve böcek kaçakçılığı teşebbüsleri oluyor. Bu tür vakaların engellenmesi konusunda fevkalade hassas çalışıyoruz.” dedi.

Kaçakçılığı ihbar eden vatandaşa, sorumlu davranışı için teşekkür eden Veysel Eroğlu, “Bu çeşit teşebbüslere karşı vatandaşlarımız da dikkatli olur ve şüphelendikleri şahısları teşkilatımıza bildirirlerse, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini el birliği ile daha iyi koruyabiliriz. Unutmayalım ki tabiatımızı ve biyolojik çeşitliliğimizi korumak, gelecek nesillere olan borcumuzdur.” çağrısında bulundu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER