ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:59

KCK'de Zazaca savunma kabul edildi


Terör örgütü PKK’yı da bünyesinde bulunduran KCK ana davasında Kürtçe’nin Kırmançi lehçesinden sonra Zazaca lehçesinde de savunma kabul edildi. Delil ikamesi yapılan tutuklu sanıklardan Bahri Çeken, Zazaca savunma yaptı, tercüman aracılığıyla Türkçe’ye çevrildi.

        Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 108’i tutuklu 175 kişinin yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına 38 sanık katıldı. Diğer sanıklar ise raporlu olduğu gerekçesiyle katılmadı. Mahkeme heyeti, sanıklarla ilgili delil ikamesine devam edeceğini belirtti.

        Sanık Bahri Çeken, anadilinin Zazaca olduğunu ve tercümanın hazır olduğunu söyledi. Mahkeme, tercümana yemin ettirdikten sonra duruşmaya devam etti. Sanığın konuşmaları Türkçe’ye çevrildi. Mahkeme heyeti, ek ve delil klasörlerinde KCK Türkiye yapılanması sorumlularının konuşmalarında Bahri Çeken’den bahsettiğini belirtti. Mahkeme, dosyanın gizli tanıkları X ve Mercek’in sanık hakkında bilgi verdiklerini aktararak, bunları Çeken’e sordu. Çeken ise ticaretle uğraştığını ifade ederek, suçlamaları kabul etmedi. Duruşmayı BDP’li Aysel Tuğluk da izledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER