ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 14:25

KCK'da 30 kişiye takipsizlik verildi


Terör örgütü KCK soruşturması kapsamında Şubat 2012’de gözaltına alınan fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer ile Yönetmen Mizgin Müjde Arslan’ın aralarında bulunduğu 30 şüpheli hakkında yeterli delil olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi. Aralarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyeleri Derviş Alas ile Sevgi Kılıç’ın da bulunduğu 18 şüpheli için ise ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen KCK soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl Şubat ayında operasyon düzenlenmişti. Soruşturma kapsamında fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer ile Yönetmen Mizgin Müjde Arslan ve bazı BDP üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 48 şüpheli gözaltına alınmıştı. Özer ile Arslan’ın aralarında bulunduğu 43 kişi serbest bırakılırken 5 şüpheli ise tutuklanmıştı. Savcılık yaklaşık bir yıl sonra soruşturmayı tamamlandı. Terörle mücadele savcısı Adem Özcan tarafından hazırlanan iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Yaklaşık 150 sayfalık iddianamede 18 şüpheli yer aldı. Aralarında BDP üyeleri Derviş Alas ile Sevgi Kılıç’ın da bulunduğu 18 şüpheli ‘terör örgütü üyeliği’ ile suçlandı. Tüm şüphelilere 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Savcılık yaklaşık bir sene sürdürdüğü soruşturma sonunda 30 şüpheli hakkında ise takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararında Özer ile Arslan’ın da aralarında bulunduğu 30 şüpheli hakkında dava açmaya yeterli ve kesin delil olmadığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER