ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 21:31

KCK davasında tutuklu kalmadı!

KCK davasında tutuklu kalmadı!

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ve tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yeni kanunun yürürlüğe girmesinin ardından KCK davasından tutuklu 9 avukat ile bir yazar tahliye edildi.


Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, çoğunluğu avukatlardan oluşan, 10'u tutuklu 50 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümü tahliye edildi.

Terörle Mücadele Kanununun 10. maddesiyle görevli mahkemelerin yetkisinin kaldırıldığı 6526 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinin ardından kapatılmasına karar verilen İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen İstanbul'daki 2. ''KCK'' davası kapsamında yargılanan 9'u avukat biri gazeteci 10 tutuklu sanığın tahliyesine, tahliye taleplerini değerlendiren nöbetçi mahkeme İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi karar verdi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul'daki 2. KCK dosyasında tutuklu olarak yargılanan avukat sanıklar Doğan Erbaş, Emran Emekçi, Hadice Korkut, İbrahim Bilmez, Ömer Güneş, Cengiz Çiçek, Muharrem Şahin, Mehmet Bayraktar ve Sabahattin Kaya ile gazeteci Cengiz Kapmaz'ın avukatı Esra Salmanlı'nın 10 Mart 2014 tarihli tahliye talepli dilekçesini değerlendirdi.

Mahkeme heyeti bugün verdiği kararla, sanıkların tutuklukta geçirdikleri süre, savunmalarının alınmış olması, sabit ikametgah sahibi ve belli iş sahibi olmaları, kaçma ihtimallerinin bulunmaması, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması, karartılacak delillerin bu aşamada söz konusu olmaması ve sanıkların delillere tesir edecek durumlarının bulunmamasına dikkat çekerken, tedbir olan tutukluluklarının infaza dönüştüğünü ve tutukluluktan elde edilen gayenin gerçekleştiğini gereçe göstererek tüm sanıkların tahliyelerine hükmetti.
Heyet, sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı tedbirinin uygulanmasına da karar verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER