ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 21:52

KCK davasında sanıklar savunma yaptı


Malatya'da, terör örgütü KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan 11 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sanıkların savunmalarının alındığı duruşmada dava 7 Haziran'a ertelendi.

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Gaffar Bayram, Zöhre Göçen, Ali Eren, Mehmet Toktay, Ali İlhan, Gökan İmer, Ali Piro, Zeki Kılıçgedik, Kamber Söylemez ve Hikmet Tapancı ile tutuksuz sanık B.Y. katıldı. Sanıkların yakınlarının ve avukatlarının da hazır bulunduğu duruşma 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'terör örgütü propagandası yapma' gibi suçlardan yargılanan sanıklar, savunmalarını vermeye devam etti. Bazı sanıklar savunmalarını Kürtçe yaptı. Sanıklar, üzerlerine atılı suçlamaları reddederek, iddianamenin hayali iddialardan oluştuğunu savundu.

Savunmaların ardından müdafi avukatların tahliye talepleri alındı. Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu yargılananların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı, 7 Haziran'a erteledi.

MALATYA'DAKİ KCK SORUŞTURMASI

Malatya'da, 22 Haziran 2012 tarihinde terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda, o dönemde BDP İl Başkanlığı görevini yürüten Gaffar Bayram'ın da aralarında bulunduğu biri kadın 11 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 10'u, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilmiş, B.Y. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER