ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 17:37

KCK davası yarın devam edecek


Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 118'i tutuklu 205 sanığın yargılandığı davaya yarın devam edilecek.
     İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümüne İstanbul Adalet Komisyonu tarafından, tutuksuz olarak yargılandığı bu davaya Kürtçe tercüman olarak görevlendirilen İrfan Hülakü de katıldı.
     Duruşmada, TRT tarafından görevlendirilen 2 spiker tarafından iddianamenin okunmasına devam edildi.
     Spikerler, bin 289'uncu sayfasından başladıkları iddianameyi bin 382'inci sayfasına kadar okudu. Duruşma yarına ertelendi.
    
Sanık tercüman
    
     Bu arada duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan İrfan Hülakü, 2003 yılında İstanbul Kürt Enstitüsü'nden Kürtçe bildiğine ilişkin aldığı belgeyi notere onaylattığını, 2005 yılından bu yana da Kürtçe tercüman olarak çalıştığını söyledi.
     İstanbul Adalet Komisyonu'nun bilirkişi listesine girebilmek için en az 3 yıl tecrübe gerektiğini, kendisinin de 3 yılı doldurduktan sonra Kürtçe tercüman olarak bilirkişilik yapmak üzere İstanbul Adalet Komisyonu'na müracaat ettiğini anlatan Hülakü, komisyonun bilirkişi listesinde adının yer aldığını, 2010'dan beri de davalarda Kürtçe tercümanlık yaptığını söyledi.
     Hülakü, ''Telefon mesajıyla İstanbul 15.Ağır Ceza Mahkemesi'nde tercüman olarak görevlendirildiğim bildirildi. Ben de o mesaj üzerine Çağlayan'daki adliyeye gittim. Aslında başka bir dosya zannetmiştim. Yargılandığım dava olduğunu öğrendim. Avukatım da sanık olarak yargılandığım için bu davada tercümanlık yapamayacağımı söyledi'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER