ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 19:56

Kazdağları ve Edremit sempozyumu başladı


2.Uluslararası Kazdağları ve Edremit Sempozyumu, Edremit Belediyesi'nin ev sahipliğinde başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Edremit Belediyesi ve Edremit Ticaret Odası tarafından organize edilen sempozyum, Güre Saruhan Termal Otel'de başladı. Sempozyuma, Vali Ahmet Turhan, Edremit Kaymakamı Osman Tunç, Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Edremit Belediye Başkan Vekili Fatih Çağlar, Altınoluk Belediye Başkanı Hasan Özpolat, Zeytinli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Güre Belediye Başkanı Kamil Saka, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. 3 gün sürecek olan sempozyumun amacı, geçmişten günümüze Kaz Dağları, Edremit ve Edremit Körfezi yakın çevresi ile ilgili çalışma yapan yerli akademisyenler ile Akdeniz Havzası'nın değişik yerleri ile ilgili çalışan yabancı bilim insanlarını bir araya getirmek, deneyim ve araştırma sonuçlarını paylaşmak, uluslararası işbirliği imkanlarını geliştirmek. Sempozyum, Kazdağları, Edremit ve çevresi ile ilgili beşeri ve doğa bilimleri (ekoloji, jeoloji, jeomorfoloji, vejetasyon, iklim, botanik, coğrafya, tarih, edebiyat, turizm, tarım, ekonomi, mitoloji, arkeoloji, sanat) konularını kapsıyor. 2. Uluslararası Kaz Dağları ve Edremit Sempozyumu’na 26 ülkeden 145 araştırmacı katılıyor.

Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Efe açılışta yaptığı konuşmada, “Dağ ekosistemleri yeryüzündeki kıtaların yaklaşık olarak beşte birini kapsamaktadır. Dünya nüfusunun onda biri ya dağ ekosistemine ya da yakın çevresine yerleşmiştir. Burada yaşayanlar diğer ekosistemlerde yaşayanlardan oldukça farklıdır. Dağlık alanlarda karşılaşılan ekosistem bileşenleri ovalardakiyle karşılaştırıldığında büyük çeşitlilikler gösterir. Türkiye dağlık bir ülkedir ve yüzeyinin yarısı Bin metrenin üzerindedir. Üç büyük kültür merkezi Asya, Afrika ve Avrupa’nın kesişmiş olması sayesinde Türkiye doğal ve kültürel zenginliklere sahiptir. Edremit bölgesi Akdeniz havzasının bir parçasıdır. Canlı çeşitliliği, tarihi, coğrafyası, arkeolojisi, edebiyatı ve kültürleri gibi doğal ve kültürel açıdan zenginlikleriyle ön plandadır. Edremit iç kesimlere bir kaç kilometre içeride olan ilçe merkeziyle kendisiyle aynı adı taşıyan körfezin ucuna yerleşmiştir ve aynı körfezde yer alan diğer ilçelerle önemli bir ticaret merkezidir. Ayrıca Balıkesir şehrinin en geniş ilçelerinden biridir. Edremit’in ekonomisi turizme dayandığı kadar büyük ölçüde zeytin üretimine de dayanmaktadır. Edremit Türkiye’nin zeytin başkenti olarak bilinir. Antik Kaz Dağı Edremit bölgesinin sınırları içerisinde yer alır ve doğal manzarası ve çevresindeki görülmeye değer küçük köyleriyle önemli bir turizm merkezidir. Fakat, Kaz dağları doğallığını koruyan Türkiye’deki nadir yerlerden biridir. Canlı çeşitliliği, iklim ve hidrolojik özellikleri doğallığının korunmasında önemli bir role sahiptir” dedi.


Edremit Belediye Başkan Vekili Fatih Çağlar da konuşmasında, “Edremit’te yaşamak; bazen mitolojide yaşamak ve tanıklık etmek ‘ üç güzeller yarışmasına’ Kah zeytin ağacının ölümsüzlüğünde sonsuzluğa yelken açmak, kah sarıkıza sır olmaktır Kazdağı’nda. Dünyanın en güzel en benzersiz en huzurlu köşesi, körfez mavisiyle zeytin yeşilinin kucaklaştığı Edremit te yaşamak bizler için ayrıcalıktır.” şeklinde konuştu.

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan ise “Uluslararası böyle bir organizasyonu yapanlara, emeği geçenlere, katkı sağlayanlara gönülden teşekkür ediyorum. Tabii ki Kazdağları ve Edremit bölgemiz tarihi, doğal, kültürel ve arkeoljik olarak gerçekten çok büyük bir potansiyele sahip. Bu sempozyumla beraber bölgemizin mevcut potansiyeli, geçmişi ve geleceği tartışılacak. Bu verilen özellikle yerel yönetimler ve merkezi yönetimler açısından bölgemizin planlarında ve şekillenmesinde çok önemli bir etki oluşturacaktır” dedi. Kurul başkanı Prof. Dr. Recep Efe Kaz Dağları’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini de anlatarak, “Kazdağları sadece doğal zenginlikleriyle değil kültürel bileşenleriyle de ön plandadır. Çok yüksek olmasa da, Ida dağı birçok efsaneye kaynak olmuştur. Kaz dağları (ve ya Ida Dağı) Kuzey-batı Anadolu’nun en önemli kültürel yerlerinden biridir. Ida Dağı Homer’ın kahramanlık şiirlerinde (İlyada destanı gibi) 47 kez bahsedilmiştir. Zeus ormanlık, sulak ve vahşi yaşamın anası olan İda dağının zirvesinde (Gargarus) yaşamış ve orayı yönetmiştir. Afrodit ve Anchises’in oğlu olan Aeneas Truvalıların tarafında savaşmış ve Truvadan kaçan bir kaç insandan biridir. Aeneas ve yandaşlarıyla Ida dağının ağaçlarından 20 gemilik filo inşa etmiş ve dağın güneyindeki liman şehri Antandros’dan denize açılmış. Virgil “Aeneid” eserinde anlatılan yıllar boyu süren maceraların ve gezilerin ardından Aeneas Latium’a varmış ve Roma İmparatorluğu’nun temellerini atmış. Bu sempozyum bilimsel açıdan çok kapsamlıdır ve çevre, ekoloji, coğrafya, botanik, orman, tarih, kültür, arkeoloji, sanat, turizm, dağ ekosistemleri ve insan çevre etkileşimi ile ilgilenen akademisyenleri bir araya getirir. Bu sempozyumda 26 farklı ülkeden yaklaşık 145 katılımcı yer almaktadır. 137 araştırma metni Sözlü ve Poster olarak sunulacaktır. Kabul edilen tam metinler ve özetler ‘Proceedings Book’ adlı kitapta yayınlanacaktır ve katılımcılara kayıt sırasında bu kitap verilecektir. Seçilen metinler İngiltere’de “Cambridge Scholars Publishing”de kitap bölümü olarak yayınlanacaktır” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER