ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ekim 2014 Pazartesi 10:30

Kazda sıkı pazarlıka

Kazda sıkı pazarlıka

Kazlar üzerinde yapılan sıkı pazarlık, kurban pazarlığını aratmadı.


Ardahan’da ilkbaharda kuluçkadan çıkan ve uzun uğraşlar sonucu yetiştirilen kazlar, Kaptanpaşa Mahallesi’nde kurulan pazarda satılığa  çıktı. Kazlar üzerinde yapılan sıkı pazarlık, kurban pazarlığını aratmadı.

'Göğsü buza değdiği için artık yenebilir' olarak nitelendirilen kazlar, sürü halinde kent merkezinde kurulan pazara getiriliyor ve her biri 80 ila 100 lira arasında satılıyor. Bir dönem adına uluslararası film festivali düzenlenen kazlar üzerinde yapılan pazarlıklar ise kurban pazarlığını aratmıyor. Sıkı bir pazarlık sonucu alınan kazlar, yoğun olarak İstanbul’a gönderiliyor ve kışlık yiyecek olarak sofradaki yerini alıyor. Üreticiler, büyük emek vererek yetiştirdikleri kazları, kışlık ihtiyaçlarını karşılamak ve aile ekonomisine katkı sağlamak için sattıklarını, alıcılarla sıkı pazarlıklar yaptıklarını söyledi.

Her yıl ortalama Ardahan'da 300, Kars'ta 200 bin kaz yetiştiriliyor. Kesildikten sonra tuzlanan ve bir süre soğuk havada kurutulan kaz etleri, İstanbul'daki hemşehrilere ve restoranlara pazarlanıyor.

Kazın tüyü de daha çok yastık ve yorgan yapımında kullanılıyor.
 

 


 
KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER