ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:23

Kazanla yapılan keşkek, kovalarla dağıtıldı

Kazanla yapılan keşkek, kovalarla dağıtıldı


Aydın’ın Karacasu ilçesinde 732 yıldır süren ‘Dedebağ keşkek hayrı’ 15 bin kişinin katılımıyla yapıldı. Organizasyonu yapan Karacasu Cuma Mahallesi Muhtarı Mehmet Osan, misafirlere yaklaşık 3 ton keşkek dağıtıldığını söyledi. Osan, “Gelecek yılın hazırlıklarına da bugünden başladık. Bu geleneği sürdüreceğiz.” dedi.

Karacasu ilçesi Dedebağ mevkiinde gerçekleştirilen hayır için bin 200 kilogram et ve bin 200 kilogram buğday kullanıldı. 80 kazan keşkeğin kaynatıldığı etkinlikte, hayra özel yapılan turşu ve ekmek de katılımcılara dağıtıldı. Etkinliğe, Türkiye’nin değişik illerinden vatandaşların yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden gurbetçiler de ilgi gösterdi.

Hayrı organize eden Cuma Mahallesi Muhatarı Mehmet Osan, dünyada yaklaşık 15 bin kişinin aynı anda keşkek yediği tek mekanın Karacasu Dedebağ Mevkii olduğunu, bu geleneğin hayırseverlerin de katkısı ile her geçen gün daha geniş kapsamlı olarak sürdürüldüğünü söyledi. Anadolu’nun Türkleştirilmesinde ve İslamiyet’in yayılmasında görev alan Horasan erenlerinden Dedebağ’ın ruhu için, yaklaşık 7 asırdır bu etkinliğin devam ettiğini belirten Osan, şöyle devam etti: “Bütün bir yıl bu etkinlik için hazırlanıyoruz. Son 3 gün ayıklanan buğdaylar, kesilen kurban etleri ile geceden itibaren kaynatılmaya başlandı. Güzelce pişen karışım dövülerek keşkek haline getirildikten sonra sabahın erken saatlerinde servise hazır hale getirildi. Bir çok kişi geceyi Dedebağ Mevkii’nde bulunan Horasan Erenleri’nden Dedebağ’ın türbesi ve çevresindeki alanda ibadetle geçirdi. Bu geleneğin yaşatılması için çalışacağız.”

Aydın ve çevre illerden 15 bine yakın katılımın olduğu etkinlikte 80 kazanda toplam 3 ton keşkek dövüldü. Yöre halkının ektiği buğdaylardan 10 bin ekmek ve 1 ton biber turşusu yapıldı. Kazanlarla yapılan keşkek, kovalarla, tepsilerle ve kaplarla halka dağıtıldı. Dedebağ hayrına gelen vatandaşlar, evlerine de keşkek götürdü. Dedebağ hayrında mevlit okundu, dualar edildi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER