ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:43

"Kazakistan'dan yatırımcılara fırsat"


Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD) üyesi iş adamları ticaret ve yatırım için gittikleri Kazakistan’dan mutlu döndü. Geçtiğimiz ay Kazakistan Ankara Büyükelçisi Sayın Canseyid Tümabayev’i Trabzon da misafir eden KARGİD, büyükelçinin yatırım çağrısını karşılıksız bırakmayarak dernek üyesi bir grup iş adamı ile kardeş ülke Kazakistan’a yatırım imkanlarını yerinde görmek için gitti.

Trabzon’dan 10 iş adamının katıldığı iş gezisinde, Kazakistan’ın finans merkezi Almati’de Almati Başkonsolosluğu, Almati Valiliği, Almati Yatırım Ajansı ve Almati Ticaret ve Sanayi Odası’nda resmi temaslarda bulunuldu. Türk iş adamları yabancı yatırımcıların ilk uğrak yeri olan Kaznex İnvest – Almati Yatırım Ajansın da ticari ve yatırımcı teşvikleri bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantıda heyete Almati Ticari Ateşesi Derviş Ender Öztürk eşlik etti. Öztürk, “İki ülke arasındaki ticari işbirliği her geçen gün artıyor. Kazak-Türk sanayi bölgesi çalışmaları sürüyor. Bu çalışmaların tamamlanması durumunda yatırım için bekleyen çok sayıda Türk firması var. Kazak işadamları da Türkiye'ye ziyarette bulunmalı.” dedi.

Almatı Valiliği Üretim Departmanı Başkanı Saideldaev Aibek, “Türkiye'deki ticareti örnek alıyoruz. Türk firmaları Kazakistan ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Daha çok Türk işadamını Almatı'da görmek istiyoruz. Kendilerine her türlü kolaylığı göstereceğiz." diye konuştu.

KARGİD ticaret ve yatırım heyeti, Kazak iş adamlarının üyesi olduğu KAZKA, ABA ve KATİAD işadamları derneklerini ziyaret ederek Kazakistan Oteli’nde işadamları arasında ikili görüşmelerde bulunuldu. Görüşmelerde ticari anlaşmalar yapılırken, tecrübeler de paylaşıldı. Heyet, iki ülke arasındaki ticari iş birliğinin artması için sık sık bir araya gelmenin önemli olduğunu vurguladı.

KARGİD heyeti, Kazakistan’ın önemli şirketlerinden olan Galaksi Grup, Turkuaz Grup ve Etka Glasware’i de ziyaret etti. Galaksi Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Artukarslan, “Kazakistan’a 1991 yılında geldik. Şirketler buralardan kaçarken biz yatırım yaptık. Kazakistan halen büyük bir pazar. Bugün yatırım yapan Türk şirketleri geleceğin büyük şirketleri olacak. Çünkü Kazakların Türklere ve ürettiği ürünlere ciddi bir teveccühü var.” Şeklinde konuştu.

Kazakistan iş seyahatini değerlendiren KARGİD Başkanı Ahmet Yaşar Altıntaş, şunları söyledi: “Dernek olarak 2013 yılı ilk yarısında 3’üncü iş gezisini gerçekleştirdik. Trabzon coğrafi şartlar itibari ile sanayileşme alanında dezavantajları olan bir yer ama bunlar bizleri durdurmamalı. Biz KARGİD Ailesi olarak iş adamlarımızın hepsi ile tek tek ilgileniyoruz. Onları üretime, ihracata ve ortaklık kültürüne yönlendiriyoruz. Üretim alanlarına göre yurt dışında pazar araştırmaları yaparak, onlara partner iş adamları, partner firmalar buluyoruz. Gittiğimiz her yerde bir iş potansiyeli var. Bunları değerlendirerek dezavantajlarımızı avantaja dönüştürmenin gayretindeyiz. Kazakistan bizim için özel bir ülke. Çok verimli bir iş seyahati gerçekleştirdik. İnşallah hedeflerimizi gerçekleştireceğiz çünkü Kazakistan yatırım yapmak isteyen Türklere ciddi imkanlar sunuyor.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER