ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 15:00

Kayseri’den Kamerun’a kardeşlik köprüsü


Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kamerun'a kardeşlik elini uzattı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, beraberinde Büyükşehir Belediyesi'nden yetkililerle Kardeş Şehir protokolünü imzalamak ve yapılacak ortak çalışmaları değerlendirmek üzere Kamerun'un Maroua şehrini ziyaret etti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Başkan Özhaseki, Maroua'da Bölge Eyalet Valisi Josept Beti Assomo, Maroua şehri Belediye Başkanı Robert Bakari ve şehrin ileri gelenleri tarafından resmi törenle karşılandı. Tören, Kamerun'a özgü müzik aletleri ve dans gruplarının gösterileriyle de renklendi.

Ziyaret çerçevesinde bölgede çeşitli gezi ve incelemelerde bulunan Başkan Özhaseki'nin ilk durağı, Kayserili hayırseverler tarafından Maroua'ya yaptırılan Cemile Hanım Yetimhanesi ve Kayseri-Maroua Kardeşlik Okulu oldu.

Yetimhane hakkında yetkililerden bilgiler alan Başkan Özhaseki, buradaki çocuklarla yakından ilgilenerek çocukların söylediği ilahileri dinledi. Yetim çocukların söylediği ilahiler, davetliler ve Başkan Özhaseki'ye duygu dolu anlar yaşattı. Daha sonra Maroua Aşevi'ni ziyaret eden Başkan Özhaseki, aşevinde yemek dağıttı.

"SÖMÜRMEYE DEĞİL, ELİNİZDEN TUTMAYA GELDİK"

Başkan Özhaseki'nin Kamerun ziyaretinin ikinci gününde Kayseri ile Maroua şehri arasında Kardeş Şehir protokolü imzalandı. Törende kısa bir konuşma yapan ve tüm bölge halkının duygularına tercüman olan Maroua şehri Belediye Başkanı Robert Bakari, Kayseri ile imzalanan işbirliği protokolünü çok önemsediklerini ifade ederek bu işbirliğinin iki şehir ve iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü güçlendireceğini belirtti. "Şehrim olan Kayseri'den ve ülkemden size selamlar ve dostluk mesajları getirdim" diyerek konuşmasına başlayan Başkan Özhaseki, sözlerine şöyle devam etti: "Uzaklarda dostlarımız olduğunu ve onlarla kucaklaşmamız gerektiğini düşünerek binlerce kilometre öteden buraya geldik. Burada bölge valisi ve belediye başkanı tarafından çok sıcak karşılandık. Bu ziyaretimizden aradığımızı bulduk. Bu işbirliği kalıcı olacak."

Yapılan işbirliği ile dostluğun yanı sıra ticari ilişkilerin de gelişeceğine vurgu yapan Başkan Özhaseki, "Şunu özellikle belirtmek istiyorum biz, yıllarca Batı'dan gelerek buranın kaynaklarını sömüren insanlara asla benzemeyiz. Onlardan çok farklıyız. Sizlere dost elimizi uzatmak için geldik. Halkınız, ömürlerinde ilk defa sömürmeyen beyaz Müslüman insan gördüklerini, beyaz temiz bir el gördüklerini bize söylediler. Gerçekten çok duygulandık. Buradaki eğitim ve sağlık hizmetlerinin Hıristiyan misyonerlerin elinde olduğunu öğrendik. Misyonerlerin hastalanan insanlara tedavi olabilmeleri için Hıristiyan olma şartını koşmaları son derece üzüntü verici. Yine doğum yapmak için hastaneye müracaat eden hanımlara Hristiyanlık şartı getirmelerini asla doğru bulmuyorum. Bu konuda da elimizden gelen desteği sizlere vereceğiz. Buraya bölgedeki Müslümanların faydalanması için bir doğumevi kuracağız. Doktorunu ve hasta bakıcısını da göndereceğiz." ifadelerini kullandı. Başkan Özhaseki'nin bu sözleri salondan büyük alkış aldı.

Konuşmaların ardından Kayseri ile Maroua şehri arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER