ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 16:52

Kayseri'deki trafik kazası


Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Hacılar ilçesinde 11 kişinin öldüğü, 31 kişinin de yaralandığı kazanın herkesi derinden üzdüğünü belirterek, "Gerçekten çok üzüntü verici bir hadise. Trafik denetimlerimiz bugüne kadar devam ediyordu ama bundan sonra o bölgedeki uygulamalar gerek İl Emniyet Müdürlüğümüz gerekse sorumluluk bölgelerine göre jandarma trafik ekiplerimiz tarafından artırılarak devam ettirilecek" dedi.

Düzgün, valilikte basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Erciyes Kayak Merkezi'nden dönen Niğde Üniversitesi öğrencilerini taşıyan araçların yaptığı kazanın ardından yurdun dört bir tarafından çok sayıda kişinin kendisini arayarak başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ilettiğini söyledi.

Bu kazanın herkesi derinden üzdüğünü belirten Düzgün, "Gerçekten çok üzüntü verici bir hadise. Trafik denetimlerimiz bugüne kadar devam ediyordu ama bundan sonra o bölgedeki uygulamalar gerek İl Emniyet Müdürlüğümüz gerekse sorumluluk bölgelerine göre jandarma trafik ekiplerimiz tarafından artırılarak devam ettirilecek" diye konuştu.

 Toplu taşıma araçları daha fazla denetlenecek

En büyük sorumluluğun vatandaşlara ve sürücülere düştüğüne dikkati çeken Düzgün, kış mevsimi yaklaştığında sürücülerin kış şartlarına uyum sağlamaları konusunda uyarıldığını belirterek, "Bu konuyla ilgili denetimler de yapıldı ama her geçen aracın hepsini de ekipler durduramıyor. Aralarından sondajlama usulü bazılarını durdurmak suretiyle bu denetimleri yapıyorlar" dedi.

"Trafik ekiplerine talimat verdim. Bundan sonra özellikle toplu taşıma araçlarının daha fazla denetime tabi tutulmasını istedim" diyen Düzgün, şunları söyledi:

"Özel araçlar da bu denetimlere tabi tutulacak. Bu konuda müsamaha göstermemeye çalışacağız. Trafik kusurları, ülkemiz açısından çok önemli bir sorun haline geldi. Önceki yıllara göre sayısal olarak bir azalma var. Trafikteki artan araç sayısına göre ölüm sayısında azalma var ama bunun en aşağı seviyeye indirilmesi, mümkün olduğu kadar asgari seviyeye indirilmesi gerekir. Trafik denetimlerimiz artarak devam edecek. Özellikle kış lastiği bulunmayan sürücülerimizin aracına mutlaka kış lastiği takmasını istiyoruz. Sadece gönüllülük esasına dayalı değil, 54 ilde bu yıldan itibaren özel otomobiller dahil tüm araçlar kış lastiği bulundurmak zorunda."

Sürücülerin yolda aileleri, arkadaşları veya yolcularıyla zor duruma düşmemesi için kış lastiğinin şart olduğuna işaret eden Düzgün, tüm sürücülerden eksiklerini gidermelerini istedi.

 "Trafik kurallarına herkesin uymasını bekliyoruz"

Bazı sürücülerin, trafik ekipleri durdurduğunda bizzat kendisine veya başkalarına ulaşarak denetimlerin çokluğundan yakındığını dile getiren Düzgün, "Kayseri'de 6-7 aydır görevdeyim, şehir içinde hareketli radar uygulamamız var. Bu konuda bana 'neden bu kadar sık radar uygulaması oluyor?' gibisinden çok şikayet geldi. İnsanlar kendilerini düşünmüyorsa çocuklarını düşünsün çünkü bir başka sürücü, biz bu radar uygulamasını yapmadığımız zaman o radar uygulamasından şikayet eden arkadaşımızın çocuğuna çarpabilir. Onun için biz bu konuda hoşgörü göstermeden trafik kurallarına herkesin uymasını bekliyoruz" diye konuştu.

Karayollarındaki levhaların da kontrol edildiğini, bu konuyla ilgili komisyon oluşturduklarını belirten Düzgün, ilave trafik levhasına ihtiyaç duyulan yerlerin tespit edileceğini ve eksiklerin tamamlanacağını söyledi.
Düzgün, yollarda gizli buzlanma oluştuğunu ayrıca 3-5 gün içinde Kayseri ve çevresinde yoğun sis görüleceğini ifade ederek, sürücülerden buzlanma ve sise karşı çok dikkatli olmalarını istedi.
Hacılar ilçesindeki kazaya karışan iki aracın şoförünün tutuklandığını belirten Düzgün, kazada ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Trafik ekipleri denetimde

Bu arada, Kayseri Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekipleri, Erciyes Kayak Merkezi'ne ulaşımın sağlandığı Hisarcık, Hacılar ve Develi yollarında kış lastiği, araç muayene durumu ve seyahat izin belgesi kontrolü yapıyor. Ekipler, kış lastiği olmayan araçların yola devam etmesine izin vermiyor.

Erciyes Kayak Merkezi'nden dönen Niğde Üniversitesi öğrencilerini taşıyan Durmuş Ozan'ın kullandığı 51 AR 105 plakalı midibüs, Hacılar ilçesi Erenler Caddesi'nde kontrolden çıkarak yol kenarındaki bir evin duvarına çarpıp, bahçesine girmişti. Arkadan gelen Adem Akpınar yönetimindeki 51 HU 762 plakalı minibüs de yaralılar ile onlara müdahale eden sağlık görevlileri ve vatandaşlara çarpmıştı. Kazada, 11 kişi ölmüş, 31 kişi yaralanmıştı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER