ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 11:18

Kayseri 'Rızazede' oldu

Kayseri Rızazede oldu

Borçla aldığı otomobilleri ucuza satarak ünlenen mobilya işçisi Rıza K., Kayseri'de aynı vaatle yüzlerce kişiden topladığı yaklaşık 9 milyon lira ile ortadan kayboldu.


Mobilya işçisi olarak çalışan Rıza K. (35), yaşadığı Kayseri merkez Mimarsinan Mahallesi'nde korsan oto alım satımı yapmaya başladı. Takvim gazetesinin haberine göre; bir galeriden uzun vadeli borçla topladığı araçları, mahallesinde, Süksün beldesi ve Bünyan ilçesinde yarı fiyatına satan genç adam, bir anda ilgi odağı oldu. Halk arasında gümrükten ucuz otomobil getirdiği ve son model araçları ucuza sattığı dilden dile dolaşan Rıza K., "Arabacı Rıza" adıyla anılmaya başladı, kısa sürede yüzlerce otomobil siparişi aldı. Ucuz otomobil için ellerinde avuçlarında ne varsa veren vatandaşlar, Rıza K.'nin "gümrükten geçmesini bekliyorum" diye kandırdığı araçların hayaliyle yaşamaya başladı. 10 otomobil siparişi veren bazı Kayserililer ise, galeri açmayı planlıyordu. Arabacı Rıza ile sözleşme ya da senet olmaksızın alışveriş yapanlar, zanlının geçen ay ortadan kaybolmasıyla dolandırıldıklarını anladı.

POLİSİ DE DOLANDIRDI

Aralarında polis, eski belediye başkanı, zabıta, mühendis ve çobanların da bulunduğu 100'ün üzerindeki mağdur çevrelerinde "Rızazede" olarak anılmaya başladı. Pek çok mağdurun da utandığı için ortaya çıkamadığı öne sürüldü. Kiminin 40, kiminin 150 bin, bir mağdurun ise 1 milyon lirasını kaptırdığı 2 çocuk babası zanlının, ailesiyle birlikte şehirden ayrıldığı belirlendi.

ARSASINI BİLE SATTI

40 bin lira kaptıran makine mühendisi Samet Çetinkaya ise, "Arsasını satarak 1 milyon lira verenleri biliyorum. Rıza'yı en son evinden kaçarken güvenlik kameraları görüntülemiş, elindeki iki bavul içerisinde bizim paramızı götürürken gördüm" diye konuştu. Birkaç ay önce benzer şikayetle gözaltına alınan Rıza K.'nın, 'kimseyi dolandırmadım' diye savunma yaptığı ve delil bulunmadığı için serbest kaldığı belirtildi. Polis, yeni mağdurların şikayetleri üzerine yeniden Rıza K.'nın peşine düştü.

'RIZAZEDE'LER iSYANDA

Rıza'dan şikayetçi olanların ortak görüşü kendilerinin gibi daha yüzlerce insan olduğu ama utançtan dolayı ortaya çıkmadıkları yönünde. 'Rızazede'ler "Çoban, memur belediye başkanı dinlemedi. 40 bin, 150 bin hatta 1 milyon lirasını aldığı insanlar var. 2 çocuğu ve eşini alıp Kayseri'den kaçtı. En kısa zamanda bulunsun. Yoksa paraları harcar" diye konuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER