ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:41

"Kayseri için nefes nefese koşturuyoruz"

"Kayseri için nefes nefese koşturuyoruz"


Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları'nda (KAYMEK) eğitim alan kursiyerler, bir yıllık emeklerini 10. geleneksel yıl sonu sergisi ile görücüye çıkardı. Programa katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri için, Kayseri halkı için hizmet ettiklerini belirterek, “Kayseri için nefes nefese koşturuyoruz.” dedi.

2012-2013 eğitim döneminin sona ermesi nedeniyle Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış törenine, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve eşi Neşe Özhaseki, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile çok sayıda davetli katıldı. Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın verdiği konserle başlayan törende ilk konuşmayı KAYMEK Diksiyon kursu kursiyeri Abdullah Çukadar yaptı. Kayseri'nin proje ve çalışmalarıyla diğer illerin belediyelerine örnek bir şehir olduğunu kaydeden Çukadar, "İnsana insan olduğu için değer verilen, samimi havanın hemen hissedildiği ve çalışanların işini gereği gibi ciddiye aldığı, daha nice güzelliklerin yaşandığı bu kurslara katıldığım için çok mutluyum. En büyük yatırım, insana yapılan yatırımdır. Burada insanın kendini geliştirmesi ve donatması adına yediden yetmişe herkese eğitim öğretim veriliyor." diye konuştu.

Ardından BEF Genel Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu, 10.su düzenlenen geleneksel yıl sonu sergisi hakkında bilgiler vererek "Her yıl burada açtığımız yıl sonu sergilerinde hayata geçirilen yeni hizmetlerden bahsediyoruz. Büyükşehir eğitim faaliyetlerinde her yeni gün yeni bir hizmet doğuyor ve gelecek günler yeni hizmetlere gebe." ifadesini kullandı.

KAYMEK'lerde 13 ayrı tesiste, her yıl 15 bin civarında kursiyere hizmet verildiğine vurgu yapan Tuzcuoğlu, düzenlenen eğitim programları, panel ve konferanslarla birlikte her yıl yaklaşık 100 bin kişiye ulaşıldığını kaydetti. Tucuoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "KAYMEK'ler bizim için adeta bir sosyal laboratuvar oldu. Bu çatı altında Gülen Yüzler, Huzur Çınarı gibi parmakla gösterilen, ödüller kazanmış çok yeni projeler doğdu. Bu yıl içerisinde KAYMEK olarak 105 farklı branşta hizmet verdik." Tuzcuoğlu, konuşmasının sonunda kendilerine verdiği desteklerden dolayı Başkan Özhaseki ve eşi Neşe Özhaseki'ye teşekkür etti.

"ALLAH GÜZELDİR, GÜZELİ SEVER"

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise yaptığı konuşmada yıl boyunca emek verilerek ortaya çıkan eserlerin sergilendiği geleneksel yıl sonu sergisinin açılış programında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şöyle konuştu: "KAYMEK bünyesinde yürütülen çalışmaları çok önemsiyorum. Burada arkadaşlarımız yıl boyunca bir şeylere emek veriyorlar. Kimi meslek öğrenirken, bir kısım arkadaşlarımız boş vakitlerini değerlendiriyor. Allah güzeldir, güzeli sever diye bir söz vardır. Evet Cenab-ı Hak kainata bir güzellik vermiş. Kendisi zaten işin başında güzelliğin kaynağı. Sonra da kulunun üzerinde, yapılmış işlerde güzelliği bekliyor. O güzelliği bu sergide hep birlikte göreceğiz."

Kayserili hemşehrilerinin fikir ve düşüncelerini her zaman önemsediğini belirten Başkan Özhaseki, Büyükşehir Belediyesi olarak mahallelerde, semtlerde bir anket çalışması yaptıklarını hatırlatarak, bu anketin sonucunda vatandaşların Büyükşehir Belediyesi'nden beklentilerine göre bir yol haritası belirlediklerini ve uygulamaya koyduklarını anlattı.

"NEFES NEFESE KOŞTURUYORUZ"

Büyükşehir Belediyesi olarak dört bir tarafta gayret ettiklerini kaydeden Başkan Özhaseki, şu bilgileri verdi: "Yurt dışı gezilerim sırasında görüp imrendiğim raylı sistem, stadyum, arıtma tesisi gibi pek çok projeyi şehrimize kazandırdık. Şehrimiz için adeta nefes nefese koşuyoruz. Yaptığımız hizmetleri tek tek sıraladığımızda yüzlerce başlık ediyor. Bugünlerde ise iki tip projenin üzerinde yoğunlaştık. Bir grup proje var ki bunlar, Kayseri'yi geleceğe taşıyacak büyük projeler. Bir grup projeler de kültür-sanat projeleri, estetik kaygısı taşıdığımız sosyal projeler."

Kayseri'yi geleceğe taşıyacak ve kültür-sanat şehri yapacak Abdullah Gül Üniversitesi, Bölge Hastanesi, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, Anadolu Harikalar Diyarı, Kale İçi Kültür Sanat Merkezi, Kayseri Mahallesi, müze projeleri hakkında bilgiler veren Başkan Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti: "Şehirler de insanlar gibi canlı organizmalardır. Onlar da bakım ister, her an tazelenmek ister. Ayrıca şehirler kendi içlerinde müthiş bir rekabetin içindedirler. Eğer biz bu rekabette geriye düşersek şehrimiz küçülür, göç başlar. Ancak bu şehirde insanların aradığı her şeyi bulabilecekleri bir ortam sağlayabilirsek kazanmış oluruz. Şehirlerin kaderi biraz da o şehirdeki yöneticilerin ufuklarıyla ilgilidir. Biz, bu anlamda üzerimize düşeni yapıyoruz. Büyük projeleri hayata geçiriyoruz ve risk de alıyoruz. Bunu yapmamızın tek sebebi bu şehre olan borcumuzdur."

Açılış konuşmalarının ardından KAYMEK ebru sanatı eğitmeni Rıza Dağaçar, Başkan Özhaseki ve eşi Neşe Özhaseki'ye ebru sanatından yapılan başörtüsü ve kravat hediye etti. KAYMEK kursiyerlerine Başkan Özhaseki ve diğer protokol tarafından sertifikalarının verildiği programda daha sonra serginin açılışı gerçekleştirildi. Stantları ilgiyle inceleyen Başkan Özhaseki ve eşi Neşe Özhaseki vatandaşlarla da bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Serginin açılış etkinlikleri Türk halk müziğinin sevilen ismi Turgay Başyayla'nın verdiği konserle devam etti. Çok sayıda kişinin katıldığı konserde Turgay Başyayla, seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle kendisini dinlemeye gelenlere unutulmaz bir akşam yaşattı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER