ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 11:27

Kaymakamlıktan 'aile destek merkezi' açıklaması


Bitlis’in Güroymak Kaymakamlığı ilçede belediye bünyesinde faaliyet göstermekte olan Eğitim Destek Evi’nin kapatılacağı yönünde bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine yazılı bir açıklama yaparak konuya açıklık getirdi.

    Güroymak Kaymakamlığı'nda yapılan yazılı açıklamada, Eğitim Destek Evinin Güroymak Belediyesi, ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce 26 Şubat 2013 tarihinde imzalanan ve kaymakamlık makamınca onaylanan protokol ile faaliyete geçtiği ve kurs bünyesinde SBS ve YGS-LYS hazırlık kursları açıldığı hatırlatıldı.

    Güroymak Belediyesi ile yapılan protokolün 12. maddesinde, kursiyerler ile yapılacak her türlü gezi, piknik gibi sosyal etkinlikler ve eğitim – öğretim dışı faaliyetlerde kaymakamlık izni alınır hükmü yer almakta olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Protokol metninde açık olan hükme rağmen 28 Nisan 2013 günü saat 10.00 da öğrencilerin ders faaliyetlerini gerçekleştirmeleri gerektiği bir vakitte eğitim destek evi öğretmen ve öğrencileri Güroymak Belediyesince kent meydanında kurulan çadırda Rojava halkına yardım adı altında kermes düzenleyerek, siyasi parti temsilcilerinin katılımı ile basın açıklaması yapmışlardır. Yine 11 Mayıs 2013 günü saat 12:00 da eğitim destek evi öğretmen ve öğrencileri kaymakamlık izni olmaksızın siyasi parti temsilcileri ile birlikte anma programı düzenleyerek etkinliklere katılmışlardır.” denildi.

    Açıklamada ayrıca Güroymak Belediyesi ile yapılan protokolde maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin açılacak kurs ile sınavlara hazırlanması ve öğrencilerin bu alanda desteklenmesi, aykırı durumda kursun kapatılacağı açık bir şekilde ifade edilmesine rağmen öğrencilerin derste olması gereken saatte siyasi parti temsilcileri ile birlikte basın açıklaması yapmaları, etkinliklere katılmaları, amacı eğitim öğretim faaliyeti olan hiçbir ciddi kurumun yapmayacağı bir iş olduğu ifade edildi.

    Kurslarda yapılan denetimlerde YGS sınavından sonra LYS sınavlarına hazırlanan öğrenci sayısının çok az olduğunun gözlemlendiği ve SBS ye hazırlanan öğrencilerin olduğu tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada şunlara yer verildi: “Bu neden ile protokol kurallarına aykırı davranılmasına rağmen öğrencilerin mağdur olmamaları adına kapatma işlemi SBS sınavlarından sonra yapılarak öğrencilerin sınav öncesi motivasyonlarının etkilenmemesi düşünülmüştür. Eğitim öğretim faaliyetinin yapıldığı bir kurumda öğrencilerin derste olmaları gerektiği bir saatte siyasi parti temsilcileri ile birlikte kermes, basın açıklaması, anma programı etkinliklerin içerisinde yer alması protokol şartlarına açıkça aykırı olduğu gibi eğitim öğretim faaliyetleri ile de bağdaşmaz. Sonuç olarak; Kaymakamlığımızca yapılan tespitler neticesinde yukarıda açıklanan protokol hükümlerine aykırı davranılması sebebiyle eğitim destek evi kapatılmış olup, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin siyasi alana çekilmesi tarafımızca son derece üzüntü ile karşılanmaktadır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER