ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 21:30

Kaymakam Ün: Yozgat, Türkiye’nin meyve üretim merkezi haline gelecek

Kaymakam Ün: Yozgat, Türkiyenin meyve üretim merkezi haline gelecek


Yozgat’ın Kadışehri Kaymakamı Lütfullah Ün, Türkiye’nin en büyük meyve projesinin gerçekleştirildiği Kadışehri Deveci Havzası Meyvecilik Projesi’nde üretimin yapılmasıyla Yozgat’ın Türkiye’nin meyve üretim merkezi haline geleceğini söyledi.

Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri, Türkiye’nin en büyük meyve bahçesinin oluşturulduğu Kadışehri İlçesinde 10 Bin dekar alanda kurulan Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi uygulama alanında incelemelerde bulundu.

Kadışehri Kaymakamı Lütfullah Ün, Belediye Başkanı Davut Karadavut, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaeetin Özdemir’inde katıldığı incelemelerde meyve bahçesi alanı gezildi. Kaymakam Ün, projenin Yozgat ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirterek, "İlçemizde hayata geçirilen proje Türkiye’de örnek olarak gösterilen bir projedir. Burada köylülerin kendilerine ait arazileri birleştirilerek 10 bin dekar bir alanının meyve bahçesi haline gelmesi ülkemizde eşi benzerine rastlanmayacak bir durumdur. Eskiden bu bölgemizde işsizlik nedeniyle büyükşehirlere göçler yaşanmıştı. Bu projenin burada hayata geçirilmesiyle Kadışehri’nde göç durduğu gibi ilçe göç alır hale geldi. Bölgemiz çok verimli tarım alanlarına sahip ve iyi değerlendirilmesi gerekir. İnşallah yakın bir gelecekte Yozgat Türkiye’nin meyve üretim merkezi haline gelecek." diye konuştu.

Meyve bahçesindeki incelemelerin ardından Kaymakam Ün ve öğrenciler birlikte yemek yedi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER