ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 13:04

Kaymakam Koca: Cizre’deki olaylar huzur ortamını ortadan kaldırma amaçlıdır

Kaymakam Koca: Cizredeki olaylar huzur ortamını ortadan kaldırma amaçlıdır


Şırnak’ın Cizre Kaymakamı Şenol Koca, Cizre’deki olayların hepsinin ülke de devam eden çözüm sürecinin meydana getirdiği huzur ortamını ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Cizre’de son zamanlarda artan izinsiz olaylarla ilgili Kaymakam Şenol Koca, basın toplantısı düzenledi. Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan basın toplantısına İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Şehmuz Akdemir ve ilçedeki basın mensupları katıldı. İlçede son zamanlarda izinsiz gösterilerde kullanılmak üzere ele geçirilen patlayıcılarla ilgili açıklama yapan Kaymakam Koca, “İlçemizde İdil Caddesi Kantar mevkiinde kullanıma hazır 26 adet molotof, hemen ertesi günü Nur Mahallesi’nde kullanıma hazır 25 adet molotof olmak üzere toplam 51 adet molotof kokleyli ve el yapımı bomba ele geçirildi. Bu molotof kokleyleri ve bombaları vatandaşlarımızın işyerlerine, araçlarına, evlerine, kamu kurum ve kuruluşları ile görevini yapmak üzere devriye görevi yapan polis araçlarına atılmak üzere hazırlanmıştır. Molotof ve el yapımı bombalar değişik kundaklama, mala zarar verme ve yaralanma olaylarında daha öncesinde kullanılmıştır. Bu olaylardan birkaç tanesinden örnek verecek olursak Orhan Doğan Caddesi üzerindeki işyerlerine yapılan saldırı. Nusaybin Caddesi'nde bir özel markete yapılan molotoflu saldırı.” dedi.

Bu olayların hepsinin iki önemli noktasının olduğunu ifade eden Kaymakam Şenol Koca, “Birincisi ülkemizde devam eden çözüm sürecinin meydana getirdiği huzur ortamını ortadan kaldırmak. İkincisi de bu olayların yoğun olarak yaşandığı haftalarla bir önceki hafta veya sonraki hafta hırsızlık olaylarının, asayiş olaylarının ve diğer olaylarını karşılaştırdığımızda büyük bir artış bulunmaktadır. Bu haftalarda gerek asayiş olaylarda, gerek hırsızlık olayları ve gerek kaçakçılık olaylarında yaklaşık 2 kata yakın bir artış bulunmaktadır. Bununla birlikte bu olaylara mücadele eden emniyet teşkilatımızı bu olaylara sebebi olarak göstermek isteyenler ellerinde silahla yol kesmeye çalışmaktadır. Yaşı küçük çocuklarımızı suça sürükleyerek ahlak dışı davranışlar yaptırmak suretiyle ve mobese kameralarımıza, araçlarımıza molotof kokleyli ve diğer bomba gibi aletlerle saldırmak suretiyle kamu düzenini bozmaya çalışmaktadır. Vatandaşlarımızı rahatsız etmek de ve bunun sebebini polis olduğu yönünde propaganda çalışması yapmaktadır.” diye konuştu.

GAZ BOMBALARINI VATANDAŞIN EVİNE ATIP ‘POLİS YAPTI’ SÜSÜ VERİLİYOR
İzinsiz olaylarda polis tarafından eylemcilere atılan gaz bombaları eylemciler yerden alıp vatandaşların evlerine atıp ‘polis yaptı’ süsünü verildiği ifade edilen açıklamada Kaymakam Koca, “Olaylara karışan kalabalığı dağıtmak için kullanılan gaz bombalarını vatandaşımızın evine, balkonuna, bahçesine atarak bu gazın polis tarafından masum vatandaşlarımızın evine, bahçesine atıldığı yönünde propaganda çalışması yapmaktadır. Ayrıca içinde bulunduğumuz çözüm sürecini sıkıntıya düşürmek için yapılanmaya yönelik çalışma yapan polis memurlarımıza ateşli silah, molotof kokteyli, el bombası, el yapımı patlayıcılarla saldırılar düzenlemektedir. Bu amaçla düzenlenen saldırılara karşı İlçe Emniyet Müdürlüğümüzdeki zırhlı yaya ekibi kurulmuş ve vatandaşlarımızın güvenliğini huzurunu sağlamak için çalışmalarına devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

KAYMAKAM CİZRELİLERE SESLENDİ: YAVRULARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
Açıklamasının sonunda Cizrelilere seslenen Kaymakam Şenol Koca şunları söyledi: “Ben burada tüm Cizre halkına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Değerli Cizreliler sizlerin ve bizlerin en kıymetli hazinesi olan yavrularımıza sahip çıkalım. Çocuklarımızı kendi kirli ve çıkarları için suça sürüklemek isteyenlere müsaade etmeyin. Çocuklarımızın aydınlık yarınlarını karartmak isteyenlere fırsat vermeyin.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER