ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:08

"Kayıp yetişkin bulunursa, gözaltına alınmıyor"


Emniyet Genel Müdürlüğü, 18 yaş üstü kayıp kişilerin bulunması halinde herhangi bir polis merkezine götürülmeksizin, bulunduğu yerde gerekli tutanak düzenlenip ve derhal ayrılmasına izin verildiğini açıkladı.

    Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, bulunan yetişkin hakkında yakalama ve gözaltı tedbirlerinin uygulanmadığını duyurdu. Asayiş Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada kayıp şahıs müracaatının öncelikle şahsın ailesi, kanuni yakınları, veli veya vasisi, yasal temsilcisi ile bağlı bulunduğu kurum yetkilisi tarafından yapılacağı vurgulandı. Mevzuatlarda belirtilen kişiler dışında şahsın yokluğunu fark eden ve durumundan endişe eden diğer kişilerin de müracaatta bulunabileceği belirtildi.

    Kayıp şahıs müracaatının bizzat yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, "Ancak fiili imkânsızlık nedeniyle bizzat başvuru yapılamayan durumlar görevli birimlerce ayrıca değerlendirilir. Kayıp yakınınız hakkında polisi yanıltmayacak bilgileri verdiğinizden emin olmalısınız. Kayıp yakınınızı imkânlarınız dâhilinde siz de araştırmalısınız ve edindiğiniz her türlü bilgiyi en kısa sürede araştırma yapan polis birimlerine bildirmelisiniz. Başvuruda bulunduğunuz polis birimine veya size en yakın güvenlik birimine kayıp yakınınız ile birlikte başvurarak arama işlemini sonlandırmalısınız. Kayıp yakınınızın bulunabilmesi için televizyon programlarına çıkabilirsiniz." denildi.

    KAYIP YETİŞKİNLER HEMEN SALIVERİLİYOR

    Asayiş Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 18 yaşında yetişkin birisinin polis tarafından bulunması durumunda tutanak tutulması gerektiği dile getirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Herhangi bir polis merkezine götürülmeksizin, bulunduğunuz yerde gerekli tutanak düzenlenir ve derhal ayrılmanıza izin verilir. Bulunan yetişkin hakkında yakalama ve gözaltı tedbirleri uygulanmaz, temel hak ve özgürlükleri kısıtlanmaz. Müessif bir hadise sonucu kayıp olduğu tespit edilmediğiniz sürece mevcut durumunuza ilişkin sağlık kontrolü yaptırılmaz ve doktor raporu alınmaz. Kayıp olarak arandığınız sürede takibi şikâyete bağlı olmayan bir suça maruz kaldığınızı beyan ederseniz veya kayıp olmanızdan dolayı herhangi bir kimseden şikâyetçi olursanız Cumhuriyet Savcısına bilgi vermek suretiyle soruşturma işlemlerine başlanır. Bulunan her yetişkin için 'Bulunan Şahıs Bilgi Alma Tutanağı' düzenlenir. Bu tutanağı doldurun ve imzalayın, çünkü ancak bu tutanağa istinaden emniyet bilgi sistemden arama kayıtlarınız kaldırılır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER