ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ekim 2014 Pazartesi 07:43

Kayıp helikopterin enkazından cenazeler çıkarıldı

Kayıp helikopterin enkazından cenazeler çıkarıldı

''S-70B Sikorsky'' tipi askeri helikopterde şehit olan 4 personelin cenazeleri enkazdan çıkarıldı.


Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde telsiz irtibatı kesildikten sonra Karaardıçlı mevkisinde enkazına ulaşılan ''S-70B Sikorsky'' tipi askeri helikopterde şehit olan 4 personelin cenazeleri enkazdan çıkarıldı.

ŞEHİT CENAZELERİ ENKAZDAN ÇIKARILDI

Havadan ve karadan yapılan aramalar sonucunda akşam saatlerinde Balaban köyü Karaardıç mevkisinde enkazına ulaşılan helikopterdeki şehitlerin cenazeleri, kurtarma ekiplerinin çalışmaları sonucunda enkazdan çıkarıldı.

Arazinin ormanlık, dik ve yola uzak olması nedeniyle ekipler, şehit cenazelerini ağaçlara bağlanan halatlar yardımıyla taşıdı.

Olay yerinde bekleyen ambulanslara konulan şehit cenazeleri, Gölcük Askeri Hastanesi morguna gönderildi.

ŞEHİT ASKERLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Kartepe ilçesi Karaardıçlı mevkiinde bir otelin kuzey ön bölümündeki yaklaşık 600 metrelik vadi içerisinde enkazına ulaşılan helikopterde şehit olan 4 askerin; Deniz Pilot Binbaşı Deniz Akdeniz, Deniz Pilot Üsteğmen Çağrı Ceyhan, Rad. Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mehmet Karakaşoğlu ve DSA Astsubay Üstçavuş Ömer Burak Öğüt olduğu öğrenildi.

Öte yandan, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu enkaz bölgesine gelip bilgi aldılar.

İzmit'ten Konya'ya giden Deniz Kuvvetleri'ne ait S-70B Sikorsky tipi helikopter kalkıştan kısa süre sonra radardan kayboldu. Genelkurmay olayla ilgili açıklama yaptı. Başlatılan arama çalışmaları sonrası Kartepe civarından ilk sinyal alındı.

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada ise, Radardan kaybolan helikopterin Deniz Kuvvetleri Deniz Hava Komutanlığına (Kocaeli) ait bir adet S-70B Sikorsky tipi olduğunu duyurdu. Konya'ya eğitim maksadıyla gitmek üzere saat 12.18'de Cengiz Topel Askeri Havaalanından havalandığıı, 7 dakika sonra saat 12.25'te telsiz irtibatının kesildiği öğrenildi. Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait CASA uçağı ile dört adet arama kurtarma helikopteri de arama faaliyetine katılıyor.

HELİKOPTERLER 2002'DE ALINDI

TSK'nın envanterine 2002'de giren helikopterlerden 2005 yılında da çok sayıda sipariş edilmişti. S70 B'ler Deniz Kuvvetleri'nde keşif gözetleme maksadının yanı sıra silahlı olarak saldırı amacıyla da kullanılıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER