ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 16:09

Kaybolan Alzheimer hastalarına parmak izli çözüm


Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Başar Bilgiç, çokca kaybolan Alzheimer hastalarının bulunması için gönüllülük esasına dayalı parmak izi uygulamasına geçtiklerini söyledi. Emniyet ile birlikte yürüttükleri proje sayesinde kaybolma olaylarında sonuca daha hızlı ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Moral FM’de yayınlanan Sabah Gündemi programına konuk olan Dr. Başar Bilgiç, Alzheimer hastalarının kaybolduklarında yaşadıkları sıkıntıları gidermek için attıkları adımları anlattı. Alzheimer hastalığının unutkanlık belirtisinin ardından yön bulma sorunu ile devam ettiğini ifade eden Bilgiç, hastaların dışarı çıktıklarında kaybolma sorunu, adres, telefon numarası ve isim hatırlama konusunda sıkıntı çektikleri söyledi. Bu gibi problemlere çözüm aradıklarını söyleyen Bilgiç, teknolojik aletlerden yararlanmanın maliyetinin yüksek olduğunu gönüllülük esasıyla parmak izi uygulamasına geçtiklerini ifade etti. Emniyet ile birlikte yürüttükleri proje ile alınan parmak izleri sayesinde kaybolma olaylarında sonuca varmayı hızlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de 350 bin kadar Alzheimer hastası olduğunun bilgisini veren Bilgiç, hastalıktan korunmak için alınabilecek tedbirleri de sıraladı. Orta yaşlarda alınacak önlemlerle hastalık riskinin azalacağını belirten Bilgiç, tansiyon, şeker ve kolestrolün kontrol altında olması gerektiğini söyledi. Kalbe dost olan her şeyin beyne de dost olduğunu bildiren Bilgiç, egzersiz yapmak, yürüyüş, bulmaca çözmek, satranç oynamak ve kitap okumanın da alzheimer hastalığından korunmak için önemli olduğunu belirtti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER