ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 13:50

Katliam kurbanları yeniden toprağa verildi


Bosna savaşında Sırplar tarafından katledilen ancak, yıllar sonra bulunabilen 15 Boşnak'ın cenazesi, Bratunats kasabasında düzenlenen töreninin ardından yeniden toprağa verildi.
     Bosna savaşının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen, hala toplu mezarlardan katliam kurbanlarının cesetleri çıkıyor.
     Son olarak Bratunats yakınlarındaki ormanda tespit edilen toplu mezardan çıkarılan 15 Boşnak için Velyatsi Şehitliği'nde cenaze töreni düzenlendi.
     Cesetlerine ulaşılan katliam kurbanları için 7'inci kez düzenlenen toplu cenaze töreni, Bosna Hersek milli marşı ve Kur'an okunmasıyla başladı.
     Törende, daha sonra şehit aileleri adına konuşan İndira Ramiç, katliam kurbanlarının kemiklerine uzun süren araştırmaların ve kazıların ardından ulaştıklarını belirtti.
     Ramiç, "Yapılan hiçbir kötülük karşılıksız kalmayacaktır. Allah, katliamı yapanları da cezalandıracaktır" dedi.
     Tuzla Müftüsü Vahid Fazlagiç de yeniden toprağa verilen Boşnaklar'ın yakınlarına başsağlığı diledi.
     Savaşta, pek çok Boşnak'ın sebepsiz yere katledildiğini ifade eden Fazlagiç, onları öldürenlerin mutlaka cezalarını bulacağını söyledi.
     Bu arada, kimliği belirlenerek defnedilen Boşnaklar'ın isimlerinin, "Kada Mustafiç, Mirsad Omeroviç, Mehmedaliya Begzadiç, Memiş Çiviç, Senahid Çiviç, Veysil Ferhatoviç, Selman Omeroviç, Yusuf Rahmiç, Şaban Ramiç, Mehmed Rifet Sulyiç, Reşid Tabakoviç, Tifa Tabakoviç" olduğu öğrenildi.
     Savaşta, Bratunats kasabasından 3 bini aşkın Boşnak'ın öldürüldüğü tahmin ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER