ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 11:59

Katip Çelebi kabri başında anıldı

Katip Çelebi kabri başında anıldı


Türk ilim dünyasının önemli isimlerinden Kâtip Çelebi, Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen aktivitelerle anıldı. Öğrenciler, ünlü bilim insanı Kâtip Çelebi’yi yakından tanımak için bir dizi faaliyetlerde bulundu. Bu kapsamda öğrenciler Kâtip Çelebi’nin hayatı ile ilgili araştırmalar yaptı. Bilim dünyasında iz bırakan Kâtip Çelebi’nin çocukluğu ve gençliği ile ilgili bilgi alan öğrenciler ayrıca onun eserlerini de inceledi.

Öğretmenler, Kâtip Çelebi’nin astronomi, biyografi, hadis, fıkıh ve kelam konularında yazdığı kitaplarla ilgili öğrencilere detaylı bilgi verdi. Program kapsamında ayrıca Vefa semtindeki Bilim ve Sanat Vakfı da ziyaret edildi. Aralarında Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi Kâtip Çelebi Bilgisayar Atölyesi gençlerinin de bulunduğu öğrenciler Kâtip Çelebi’nin hakkında önemli bilgi sahibi oldu. Kâtip Çelebi’nin Unkapanı’ndaki kabrini de ziyaret eden öğrenciler ruhuna Fatiha okudu.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde zeki gençlerin bilgi ve birikimlerini arttırmak amacıyla dersler verildiğini belirtti. Teorik bilgilerin hayata geçirilmesinin önemine dikkat çeken Çağırıcı, şunları söyledi:

"Yetenekli çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan İstanbul tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir ilimiz. Bilim dünyasına büyük eserler kazandırmış ve icatlarda bulunmuş çok değerli tarihi şahsiyetlerimiz bu kentte yaşadı. Gençlerimizin bu tarihi isimleri daya yakından tanıması ve bıraktıkları eserleri öğrenmesi amacıyla müzelere, vakıflara ve kabirlere ziyaretler düzenliyoruz. Gençlerimizin bu tarihi şahsiyetleri bilmesi ve öğrenmesi gerekiyor."

KATİP ÇELEBİ KİMDİR?

1609′da İstanbul’da dünyaya gelen Kâtip Çelebi, 1657′de yine İstanbul’da vefat etti. Tarih, coğrafya, bibliyografya ve biyografya ile ilgili çalışmalar yaptı. Bir şaheser olarak nitelendirilebilecek ‘Cihannüma’ adlı coğrafya ansiklopedisini kaleme aldı. Bu eser daha sonra İbrahim Müteferrika tarafından 1728′de çoğaltıldı. Kâtip Çelebi vefatının ardından Unkapanı’nda yaptırdığı medresenin bahçesine defnedildi. Medrese 1910 yılındaki bir yangında yok oldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER