ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 14:03

Katı atık alanı parka dönüşecek


Şanlıurfa’nın Viranşehir Belediyesi ilçe sınırlarının katı atık alanına ulaşması nedeni ile katı atık alanının yeşil alana çevrilmesine karar verildi. Yeni katı atık alanı ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta üstü kapalı bir şekilde olacak.

    Viranşehir Belediyesi ilçe sınırlarının genişlemesinden dolayı katı atık alanını şehrin 25 kilometre dışına çıkarıyor. Çevre ve halk sağlığı açısından önemli bir yeri olan, katı atıkların vahşi depolama yöntemiyle depolanması yerine, Avrupa standartlarında, modern bir katı atık bertaraf tesisi kurmak amacıyla 2010 yılında kurulan Viranşehir-Ceylanpınar Belediyeleri Katı Atık Bertaraf Tesisi Kurma ve İşletme Birliği ile bakanlık arasında proje hazırlığı çalışmaları mutabakat zaptları imzalandı.

    Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance-Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Koordinasyon ve Uygulama Merkezi, Katı Atık Projesi ile ilgili ihale dokümanlarının ve sözleşmelerinin hazırlanması konusunda müşavir firma ile yaptığı ihalenin sonuçlanması neticesinde katı atık alanı için imzalar atılmıştı. İmzaların atılmasının ardından Viranşehir Belediyesi ilçenin katı atık alanını bertaraf etme çalışmalarına başladı.

    Viranşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, en fazla bir ay daha katı atık alanına çöplerin döküleceğini söyledi. Burun yaptığı açıklamada 35 yıldır çöplerin buraya döküldüğünü, fakat şehir merkezinin genişlemesiyle yeni bir yere ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Mehmet Burun, “İlçemiz sınırları genişledi. Özellikle hastanenin buraya gelmesinin ardından katı atık alanı tamamen şehir merkezi içine girmiş bir duruma geldi. Bu durum hem bizi hem de yurttaşlarımızı rahatsız ediyor. Biz de İPA’ya başvurduk. İmzalar atıldı. Şuanda biz o projeyi beklemeden bir aktarma istasyonu yapıyoruz. Buradan çöpleri TIR'lara yükleyip ilçenin 25 kilometre dışına çıkartacağız. En fazla bir ay daha buraya çöpleri dökeceğiz. Ardından TIR'lara yükleyip yeni katı atık alanına götüreceğiz.” diye konuştu.

    Eski katı atık alanının ekolojiye uygun bir şekilde düzenleneceğini belirten Burun, belediye olarak ekolojik bir belediye olduklarını bu nedenle de katı atık alanının kısa sürede yeşil alana çevrileceğini söyledi. Çalışmaların sonunda katı atık alanının 100 dönümlük bir park olacağını belirten Burun, Viranşehir’in yüzünün değişeceğini de sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER