ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 17:23

Katarlı Başbakanı: "Suriye'de zafer yakındır"


 Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Al Sani, Suriye halkının Esed rejimini devirmeye ve zaferini tamamlamaya çok yakın olduğunu belirtti.
    
Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında konuşan Al Sani, Marakeş toplantısı önceki toplantılardan farklı olduğunu söyledi. Casim, ''Bugün uluslararası toplum Suriye halkını desteklemeye her zamankinden daha istekli'' diye konuştu.
    
Casim, Suriye muhalefetinin siyasi ve askeri kanadının birleşmesi nedeniyle Suriye halkının Esed rejimini devirmeye ve zaferini tamamlamaya çok yakın olduğunu ifade etti.
    
Uluslararası toplumu Suriyeli sığınmacılara insani yardım sağlanması ve Suriye topraklarında savaşan halka destek olunması konusunda hızlı davranmaya çağıran Casim, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) tanımaması için hiçbir ülkenin bahanesi olmadığını vurgulayarak, SMDK'nın tanınmasının Suriye'de geçiş sürecinin başlatılabilmesi için zorunlu bir adım olduğunu ifade etti.
    
Casim, BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin en önemli görevinin Suriye'de, yönetim değişikliğini sağlamak olduğunu kaydederek, Suriye'nin yeniden imar edilmesi ve sığınmacılara yardım edilmesi için uluslararası bir konferans toplanmasını teklif etti.
    
     Sığınmacılar için uluslararası konferans çağrısı
    
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de, Katar Başbakanı Casim'in Suriye'nin yeniden imar edilmesi ve sığınmacılara yardım edilmesi için uluslararası konferans düzenlenmesi önerisini onayladığını belirtti.
    
Arabi, ABD ve Rusya arasındaki son toplantıların Rusya'nın Suriye krizine yönelik tutumuna ilişkin olumlu sinyaller verdiğini söyledi.
    
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal ise, Suudi Arabistan'ın Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısında Suriye halkına ve sığınmacılara destek olacağını açıkladı.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER