ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2017 Çarşamba 14:27

Katar'dan sınır dışı edilen FETÖ üyesi çift tutuklandı

Katardan sınır dışı edilen FETÖ üyesi çift tutuklandı

FETÖ/PDY bağlantıları nedeniyle Katar'dan sınır dışı edilen ve geldikleri İstanbul'da gözaltına alınan çift, "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçlarından tutuklandı. Çiftin üst aramalarında bulunan çok sayıda dijital malzeme inceleniyor.


 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) bağlantıları nedeniyle Katar'dan sınır dışı edilen ve bu kapsamda geldikleri İstanbul'da gözaltına alınan çift, "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçlarından tutuklandı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında adli soruşturma yapılan ve Katar'da yaşayan şüpheliler A.A. ve eşi D.A'nın, FETÖ/PDY üyesi olmaları nedeniyle Katar'dan iade edileceğinin bildirilmesi üzerine, şüpheliler 17 Ocak'ta geldikleri Atatürk Havalimanı'nda İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Şüphelilerin üzerinde ve bagajlarında bulunan bilgisayar, cep telefonu, harici bellek, harddisk ve çok sayıda flaş belleğe incelenmek üzere el konuldu.

Şüphelilerin üzerinden ayrıca, E serisi 1 dolar ile üzerinde Arapça ve Türkçe el yazısıyla "Yedi Uyurlar" (Ashab-ı Kehf) olarak bilinen "Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernuş, Tebernuş, Şazenuş, Kefeştetayyuş" isimleri ve "Kıtmir" yazılı not kağıdı bulundu.

Ele geçirilen dijital materyallerle söz konusu not kağıdı üzerindeki incelemelerinin devam ettiği öğrenildi.

- FETÖ/PDY'nin tüm emir ve talimatlarını yerine getirdiler

İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından, Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilen 2 şüphelinin savcılıkça ifadesi alındı.

Savcılık, ifadelerinin alınmasının ardından 2 şüpheliyi, "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçlarından tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Savcılığın sevk yazısında, terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in "Asya Katılım Bankası'na hesap açıp para yatırın" talimatı üzerine, birçok terör örgütü üyesinin bu talimatı yerine getirdiği belirtildi.

Bu şüphelilerle ilgili hesap hareketlerinin TMSF'den sorulduğu ifade edilen yazıda, gelen cevapta şüpheliler A.A. ve eşi D.A'nın bu bankada hesabının bulunduğunun tespit edildiği, D.A'nın 5 Eylül 2014'te bankada hesap açtırdığı ve para yatırdığı, A.A'nın ise burs ve zekat açıklamaları ile para transferlerinin olduğu, yine bu hesaptan örgüt üyelerinden olan E.D'nin hesabına Kimse Yok Mu Derneği'ne bağış yapılmak üzere para gönderildiğinin belirlendiği aktarıldı.

Sevk yazısında şüpheli A.A'nın, kapatılan Kimse Yok Mu Derneği'ne 2014'te yılında havale yaptığını doğruladığı, yine başka kişilere de bu şekilde havalelerinin olduğunun görüldüğü belirtilerek, eşi D.A'nın da ev almak amacıyla Bank Asya'dan hesap açarak para yatırdığını söylediği, şüphelinin bu beyanının ise suçtan kurtulmaya yönelik olduğu savunuldu.

Şüphelilerin dosya kapsamına göre silahlı terör örgütü olan FETÖ/PDY'nin tüm emir ve talimatlarını yerine getirerek, örgüt üyesi oldukları savunulan yazıda, şüphelilerin silahlı terör örgütü olduğu belli olduktan sonra bile Bank Asya ve Kimse Yok Mu Derneği vasıtasıyla örgüte finansman sağlamaya devam ettikleri vurgulandı.

Bu kapsamda şüphelilerin, yurt dışından sınır dışı edilmeleri, toplanmayan delillerin karartılma ihtimalinin bulunması, yeniden kaçma ve saklanma şüphesi içinde bulundukları gibi gerekçelerle tutuklanmaları talep edildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER