ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 16:24

Katarakt tedavisi ile net bir görüş


İlaç veya gözlükle tedavisi mümkün olmayan katarakt, sıklıkla yaşa bağlı olarak ortaya çıksa da doğuştan da olabiliyor. Tek tedavisi ameliyat olan hastalık, kişinin sosyal yaşantısını rahatsız edecek derecede hem uzak hem de yakın görüşü azaltıyor. Uygun zamanda ve uzman ellerde tedavi edilmeyen katarakt, görme kaybına kadar gidebilecek riskleri de beraberinde getiriyor

Şeffaflığını kaybetmiş olan göz merceğinin alınarak yerine yapay bir göz merceğinin yerleştirilmesi sistemine dayanan katarakt ameliyatlarında gözlerin içine konulacak merceğin kalitesi büyük önem taşıyor. Dünyagöz Adana şubesinden Dr. Yetkin Özgan, katarakt tedavilerinde yapılan ufak bir hatanın geri dönülmez sorunlara yol açabildiğini, bu nedenle tedavinin uzman doktorlar tarafından yapılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Dr. Yetkin Özgan konu ile ilgili şöyle konuştu: “Katarakt ameliyatlarında kullanılan teknoloji ve göz içine konulan merceğin kalitesi, ameliyatın başarısını ve en önemlisi görme kalitesini son derece etkiliyor. Katarakt ameliyatı olmayı planlayan tüm hastaların sorgulaması gereken en önemli 3 konu; katarakt konusunda deneyimli uzman doktoru seçmek, ameliyatta kullanılacak malzemelerin, özellikle göz içine konulacak merceğin kalitesini sorgulamak ve ameliyatın olunacağı hastanenin teknik donanımı, hijyenik şartları ve bu konudaki uzmanlığı sorgulanmalıdır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER