ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 23:09

Katar Rallisi için hazırlıklar devam ediyor


Katar'ın başkenti Doha'da yarın başlayacak Ortadoğu Rali Şampiyonası'nın birinci ayağı olan Uluslararası Katar Rallisi için hazırlıklar devam ediyor.
     Dünyanın önde gelen rallicileri, yarışa bir gün kala çölde son test sürüşlerini gerçekleştirdi. Türk rallici Burcu Çetinkaya da co-pilotu Özlem Akgüç ile son test sürüşüne çıktı.
     Çöldeki zorlu parkurda test sürüşünü başarıyla tamamlayan Çetinkaya ve Akgüç, yarınki yarışa hazır olduklarını söyledi.
     Yılın ilk zorlu yarışını AA muhabirine değerlendiren Çetinkaya, geçen sene Katar Ulusal Şampiyonası'nda yarıştığını ve genel klasmanda ikinci olduğunu hatırlattı. Etapları iyi bildiğini ancak bu sene 3 etabın değiştirildiğini ve yarışın daha da zor hale geldiğini belirten Çetinkaya ''Bugün son test sürüşümüzü yaptık, artık yarışa hazırız. Bu sene yollar gerçekten çok zorlu. Otomobili çok iyi kullanmak gerekecek'' dedi.
     Akgüç ile 6 yıl aradan sonra yeniden birlikte yarışacaklarını ifade eden Çetinkaya, bu nedenle çok mutlu ve heyecanlı olduğunu vurguladı.
     Rallide, ''Kış Geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' kampanyasına destek vereceklerini ve bunun yarışı özel kıldığını belirten Çetinkaya, şunları kaydetti:
     ''Organizasyonda Özlem'in vesilesiyle güzel bir amaç için yarışıyoruz. Başbakanlığın Suriye için başlattığı kampanyanın afişini yarış aracımıza koyarak kampanyaya destek veriyoruz. Devletin onayladığı kurumlara Suriye halkı için bağışta bulunanların isimlerini aracımızın üzerine yazıyoruz. Böylece hem yardımları teşvik etmek hem de Suriye'de yaşanan drama insanlığın dikkatini çekmek istiyoruz.''
    
     ''Suriye'ye dikkati çekmek en büyük başarımız olur''
    
     Co-pilot Özlem Akgüç ise Katar Rallisi'nin kendisi için taşıdığı anlamı şöyle özetledi:
     ''Bu yarış benim için çok özel ve anlamlı. 6 yıl aradan sonra yeniden Burcu ile yarışa katılıyorum. Bu, benim Ortadoğu'daki ilk yarışım da olacak... Bugüne kadar hep yardım amaçlı yarıştım. Geçen sene 'Kadına Şiddete Hayır' sloganıyla yarışmıştım. Burcu'ya Suriye için yarışmak istediğimi söyledim, o da çok olumlu karşıladı ve hemen kabul etti. Suriye'de yaşanan drama bir nebze olsun insanların dikkatini çekersek, en büyük başarıyı o zaman kazanacağız.''
     Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Asbaşkanı Muhammed bin Sulayem de AA muhabirine, Suriye halkı için düzenlenen kampanyanın son derece önemli olduğuna değinerek, şunları kaydetti:
     ''Türkiye Ortadoğu'da barışı her zaman destekledi, bölge siyasetinde ve ekonomisinde çok kilit bir pozisyonda. Suriye'ye verdiği destek de çok büyüktü başından beri. Türk yarışçıların Suriye kampanyası bu bakımdan çok önemli. Başta ralliciler olmak üzere tüm Türk halkına, gösterdikleri duyarlılık için teseşekkür ediyorum.''
    
     Co-pilot, Danıştay'ın kararını çöl ortasında öğrendi
    
     Aynı zamanda avukat olan co-pilot Özlem Akgüç, Danıştay'ın başörtülü avukatlar için aldığı kararı çölün ortasında öğrendi. Test sürüşüne çıkmadan önce haberi alan ve mutluluk gözyaşlarına boğulan Akgüç, yarışa çok yüksek bir moralle gireceklerini söyledi.
     Akgüç, ''Yarışa bir gün kala Danıştay'ın başörtülü avukatlarla ilgili kararını öğrendim. Bundan böyle duruşmalara başım kapalı girebileceğim. Yarış öncesi çok büyük motivasyon oldu bizim için. İnşallah bu yarış bizim için uğurlu olacak'' dedi.
     Katar'da yarın başlayacak rallide, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Almanya ve İtalya'dan ekipler mücadele edecek. Yarışçılar, 264 kilometresi özel etap olmak üzere 572 kilometrelik parkurda birincilik için mücadele edecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER