ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 14:50

Katalonya'dan AB liderlerine mektup


Katalonya özerk yönetimi, İspanyol hükümetinin "asla gerçekleşmeyeceğini" söylediği bağımsızlık yanlısı referanduma uluslararası destek arayışı bağlamında Avrupa Birliği (AB) liderlerine mektup gönderdi.
Aralık ayında gönderilen ancak kamuoyuna yeni açıklanan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Artur Mas imzalı mektupta, referandumun gerçekleşmesini sağlayacak bazı yasal ve anayasal opsiyonlar bulunduğunun altı çizildi.
Yapılacak referandumun sonucunun yasal olarak bağlayıcı olmayacağını ve danışma amaçlı olacağına vurgu yapan Mas, "barışçıl, demokratik, şeffaf ve Avrupalı bir süreç" için destek talep etti.
Mas'ın mektubu İspanya dışındaki tüm AB ülkelerine ve AB üyesi olmayan 45 ülkeye gönderirken, AB kurumlarına göndermemesi dikkat çekti.
AB üyesi ülkeler, Katalonya konusuna fazla girmemeye çalışan bir yaklaşım sergiliyor. Bu çerçevede şu ana kadar Mas'ın mektubuna cevap veren bir AB lideri olmadı.
AB Komisyonu ise daha önce yaptığı açıklamalarda, Katalonya'nın İspanya'dan ayrılması halinde AB dışında kalacağını ve üye olmak için başvuru yapmak durumunda olacağını ifade etmişti.
AB'ye yeni bir üye almak için tüm üye ülkelerin onayı gerektiğinden Katalonya ve İskoçya'nın olası bir bağımsızlık durumunda AB'ye girme konusunda ciddi sorun yaşama potansiyeli bulunuyor.
Mas, Katalonya ile ilgili referandumun İskoçya'da yapılacak bağımsızlık referandumundan iki ay sonra, Kasım 2014'te yapılmasını istiyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER