ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 22:21

Katalan polisi, Müslüman kadınları takibe aldığı iddialarını yalanladı


İspanya'nın doğusundayer alan Katalonya bölgesindeki Los Mossos d'Esquadra adlı yerel polisin, peçe ve benzeri yüzü kapatan giysiler giyen Müslüman kadınları izlemeye alıp, haklarında bilgi topladığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Katalonya bölgesinde yayımlanan El Periodico ve La Vanguardia adlı gazetelerin, ''radikal İslami gruplara karşı en iyi şekilde mücadele etmek için peçe ve benzeri kıyafetler giyen müslüman kadınların takibe alındığı'' yönündeki haberleri, yerel makamlar tarafından yalanlandı.

Katalan özerk yönetim hükümeti sözcüsü Francesc Homs, Katalan polisinin, peçe, burka ve benzeri kıyafetler giyen Müslüman kadınlara yönelik bilgi toplama çalışmasının, ''başka çevrelerde de yapılan, normal bir uygulama'' olduğunu savunarak, hükümet olarak bu yönde kendilerinin verdiği özel bir talimatın bulunmadığını ifade etti. ''Yapılan tek şey bilgi toplamaktır'' diyen Homs, ''Anayasa tarafından vatandaşlara tanınan insan haklarının hiçbir şekilde ihlal edilmediğini'' ileri sürdü.

Katalan polisi de "Peçe kullanılması, aşırı İslamcılıkla bir görülemez. Bu, çok açıktır. Kimsenin sicillenmesi gibi birşey söz konusu değildir. Her zamanki rutin istihbarat çalışmaları yapılmaktadır'' açıklamasında bulundu.

Katalonya'daki CİU, PSC, PP ve C's gibi siyasi partiler, geçtiğimiz Temmuz ayında kabul ettikleri bir önergede, Katalonya özerk yönetimi hükümetinden peçe ve benzeri yüzü kapatan kıyafetlerin tüm Katalonya'da yasaklanması için bir çalışma başlatmasını istemişti. Hükümet de güvenlik gerekçesinden dolayı bununla ilgili bir çalışma başlatılabileceğini duyurmuştu. Katalonya'daki bu gelişmelerin, bölgede yaşayan Müslüman halkı endişelendirdiği belirtiliyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER