ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 16:04

Kastamonu'da temiz su seferberliği


Kastamonu'da, Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından açılan ihaleyi kazanan Efbi Arıtma Sistemleri tarafından, 115 yerleşim yerine toplam 131 klorlama cihazı takıldı. Artık köylüler, daha sağlıklı içme suyu kullanıyor.

Köylerde yaşayan vatandaşların daha sağlıklı su içebilmesi ve günümüz teknolojisinin ulaştığı son noktanın köylere de yansıtılması açısından köylere otomatik klorlama cihazları takılmaya başlandı. Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği, hizmet alanında bulunan ve içme suyu tesisi olan toplam 115 yerleşim alanına daha sağlıklı içme suyu sağlanması amacıyla güneş enerjili ve elektrikli klorlama cihazları taktı.

Köylerin daha sağlıklı içme suyuna kavuşması amacıyla yürütülen çalışmalar geçtiğimiz yıl başladı. Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından gerçekleştirilen ihaleyi şehirde faaliyetlerini sürdüren Efbi Arıtma Sistemleri Şirketi kazandı. İhalenin sonuçlanmasının ardından köylerde yerinde tespitlerde bulunuldu. Tespitlerin akabinde, toplam 115 köye 131 klorlama cihazı monte edildi. Bu cihazların 81’inin elektrik enerjili, 50’sinin de güneş enerjili olduğu bildirildi.

"İNSANLARIMIZ DAHA SAĞLIKLI İÇME SUYUNU HAK EDİYOR"

Kastamonu Valiliği Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan çok memnun olduklarını ifade eden köylüler, daha sağlıklı içme suyuna kavuştukları için yetkililere teşekkür etti. İnsanların daha sağlıklı içme suyunu hak ettiğine dikkat çeken yetkililer: “Bu çalışma Kastamonu genelinde ilk olarak Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği vasıtasıyla gerçekleştirildi. Projenin diğer ilçelere de yayılması için görüşmelerimiz halen sürüyor. Bu yıl da KÖYDES ödeneklerinin dağılımına müteakip yeni bir çalışma takviminin belirlenmesi hedefleniyor. Bu projenin insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu düşünüyor ve biliyoruz. Monte edilen cihazlar, içme sularımıza klor katıyor. Bununla birlikte sularımızın tadında az da olsa bir değişiklik oluyor. İçme suyu günümüzde insanlarımız için en önemli gıdadır. Sudaki en küçük sorun, insan sağlığını direk olarak etkiliyor. Bu nedenle projeyi çok önemsiyoruz.” dedi.

Klorlama cihazlarının takılmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından köylerdeki içme suyundan numune alındığını da kaydeden bir yetkili, bu köylerin hiçbirinde içme suyunda sorun çıkmadığını, aksine istenilen düzeylerde olduğunu söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER