ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 14:44

Kasımiye Medresesi'nde 100 yıl sonra teravih namazı kılınacak

Kasımiye Medresesinde 100 yıl sonra teravih namazı kılınacak


Mardin’de 700 yıl boyunca ilim ve irfan yolunda binlerce âlim yetiştiren tarihi Kasmiye Medresesi'nde 100 yıl sonra yeniden teravih namazları kılınacak.

Kasımiye Medresesi'nde teravih namazları kılınacağının müjdesini veren Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, uzun yıllar sonra Kasımiye Medresesi’nde teravih namazlarının kılınabilmesi için bütün hazırlıkların tamamlandığını belirterek, bu konuda gerekli izinlerin alındığını söyledi. 700 yıl boyunca Mardin’de binlerce alim ve talebe yetiştiren Kasımiye Medresesi'nde yıllar sonra ilk defa bu yıl teravih namazları kılınacak olması Mardin’e manevi bir hava oluşturacağını belirten Coşkun, "Ramazan ayının dünyanın sayısız nimetleri içinde Allah'ın lütfuna mazhar olan insanın belli bir süre zarfında bunlardan kendini uzak tutarak, bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği, muhtaçların halini anladığı ve paylaşmayı öğrendiği, rahmet ve bağışlanma mevsimidir." dedi

CAMİLERDE BOŞ KADROLAR DOLDURULDU

Yaklaşan Ramazan ayı için gereken hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Coşkun, şöyle konuştu: "Ramazandan öncesi Mardin’e 68 yeni atama yapıldı. Camilerin boş kadroları dolduruldu. Bin 89 camide bin 117 görevli ile Ramazanı ayını en güzel şekilde geçirecek bütün hazırlıkların tamamlandı. 2013 yılı Ramazan ayına yaklaşmış olmanın mutluluğunu hissediyoruz. Bu yılki Ramazan teması ‘Helal Kazanç-Helal Lokma’ olacak. Bu tema ile el emeğinin, göz nurunun alın terinin önemine vurgu yapılacak. Aldatmanın, haksız kazancın, meşru olmayan kazanç yollarının İslami değerlerle bağdaşmadığına dikkat çekilecek, toplumda helal kazanç-helal lokma bilincinin aşılanması için etkinlikler düzenlenecektir."

Vatandaşlarımızın dini konulardaki soru ve sorunları ile ilgili sürekli olarak destek vermek amacıyla müftülük olarak Alo 190 ya da 212 74 77 çağrı merkezinin 24 saat hizmet vereceğini kaydeden Coşkun, konuşmasına şöyle devam etti: "Ramazan ayı için camilerde de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Kadir Gecesi’nde Ulu Camii’de Sakal-ı Şerif'in ziyarete açılması, Vaaz ve irşat programlarının toplumun her kesimine ulaşabilmesi için bütün camilerde vaaz programları yapılacak. Camilerde kadınların en uygun şartlarda huzur içerisinde ibadetlerini yapabilmeleri için gerekli tedbirler alındı. Engellilerin gelebilecekleri camilerde gerekli çalışmalar yapıldı. Çocukların camiye ve cemaate gelmeleri konusunda teşviklerde bulunacağız. Camiler Kadir Gecesi’nde sabah namazına kadar açık kalacak. Tüm camilerimizde mukabele programları düzenlenecektir. Tüm bunların yanında Ramazanı en güzel şekliyle yaşamak ve halkımızı Ramazanın kutsal atmosferinden faydalanmaları için çeşitli sosyal faaliyetlerimizde olacaktır." KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER