ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 13:39

Kas spazmı ağrıları'kuru iğneleme' yöntemi ile tedavi ediliyor

Kas spazmı ağrılarıkuru iğneleme yöntemi ile tedavi ediliyor


 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe, kas spazmı kaynaklı ağrıların yeni bir tedavi metodu olan kuru iğneleme yöntemi ile çözüldüğünü söyledi. Menekşe, kuru iğneleme yönteminin akapunktura benzemesine rağmen farklı bir tedavi yöntemi olduğunu da kaydetti.

Kuru iğnelemenin yeni bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Samsun Medical Park Tıp Merkezi doktorlarından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe, metot ile çeşitli uzunluktaki çok ince olan iğnelerin kaslardaki spazmın oluşturduğu tetik noktalara batırılarak yarım saat bekletilmesi ile 5 dakikada bir yapılan çevirme yöntemi ile spazm olan tetik noktanın hızlıca çözülmesinin sağlandığını bilgisini verdi.

Kuru iğneleme yönteminin ağrılı kas spazmlarının tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe, “Etkisini ilk seansta gösterir. Spinal refleksler ve kas iğciğinin uyarılması yoluyla kısalmış olan kasın gevşemesi sağlanır. Bu şekilde kas uzar, daha canlı ve esnek hal alır, kas kuvveti artar. Genelde 5 günde bir uygulanan dört veya beş seanslık bir programda tam iyileşme sağlanır. Fizik tedavi, ilaç tedavisi, bantlama ve egzersiz tedavi gibi tedavilerle beraber uygulanabilir ve tedavinin etkinliği bu şekilde daha da çok artırılabilir. “ dedi.

Kas iskelet sistemi ağrılarında yeni yöntemin başarılı sonuçlar verdiğinin altını çizen Uzan Dr. Menekşe, “Kas spazmı bir çok ağrı sendromu olarak kendini gösterir: boyun ve baş ağrısı, bel ağrısı, çene ağrısı, omuz ve sırt ağrısı, tendinitler tendon yıpranmaları, kas gerilmelerinde, ağrılı kas spazmları gibi kendini gösterir. Kaslardaki spazmlar kaslara ve tendonlara baskı yaparak eklemlere binen yükü artırır, omuzlarda disklere baskı yaparak fıtıklaşmalar, eklemlerde kireçlenmelere ve başağrısı çene ağrısı gibi bölgesel ağrılara da neden olurlar, kas spazmı damar basısı yaparsa üşüme, soğukluk, ağrı ve ödeme, sinir basısı yapar ise siyatalji gibi yayılan sinir ağrıları oluşturur. Fizik tedavi ve diğer tedavilere cevap vermeyen ağrılarda alternatif bir tedavi yöntemidir.” diye konuştu.

Kinezyotaping bantlama hakkında da bilgi veren Dr. Menekşe “Kinezyotaping bantlama ise bel boyun omuz diz ağrısı gibi ağrıları azaltmak, ayak bileği travması sonrası ayak bileği dönmelerini engellemek, kol ve bacaklardaki ödemi azaltmak, güçsüz kasları uyarmak, aşırı kullanım yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılan faydalı bir yöntemdir. Bölümümüzde fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarına ilave olarak kuru iğneleme, (ağrı bandı) kinezyotaping bantlama teknikleri, PRP uygulaması, eklem enjeksiyonu ve tetik nokta enjeksiyonlarına ilave olarak uygun hastalarda kuyruk sokumu enjeksiyonları, boyun bölgesinin manüplasyonu ve lazer uygulamaları yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER