ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:05

Kas hastası kardeşlere evde eğitim veriliyor

Kas hastası kardeşlere evde eğitim veriliyor


Muş Korkut’ta, 4 çocuğu kas hastası (Muskuler Distrofi) olan Bilginer ailesine, 'evde eğitim' imkanı sağlandı.

Korkut’un Bahçelievler Mahallesi'nde ikamet eden Bilginer ailesinin 4 çocuğunun, Muskuler Distrofi yani kas hastası olan Yusuf Can (9) ve Yıldırım (5) Bilginer’in eğitimlerini yarıda bırakması nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti.

Kas hastalığı nedeniyle Bilginer kardeşlerin okula gidememesi ve eğitimlerinden geri kalmamaları nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; öğretmen görevlendirerek, mesai saatleri içerisinde 08-12.30 saatleri arasında evde eğitim imkanı sağladı. Bilginer ailesinin Yusuf Can (9), Yıldırım (5), Yeliz (8) ve Yeşim (3) kardeşlerin kas hastası olduğunu açıklayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hanifi Çelik, öğretmen görevlendirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden alınan olay ile harekete geçtiklerini belirten Çelik, şunları söyledi: “Rehberlik ve Araştırma Merkezinden bir iki öğrencimize yönelik onay geldikten sonra biz eğitim ve öğretimden mahrum etmemek için bir öğretmen görevlendirdik. Bu öğretmeni hafta içi her gün sabah 08.00 ve 12.30 arasında ders vermek üzere evlerine gönderiyoruz. Öğretmenimiz, bu iki öğrencimize okuma-yazma, sayısal anlamda beceri kazandırma ve çocukların biraz daha sosyal faaliyetlerini artıracak yönde eğitimleri sürüyor.”

“KORKUT’TA MAALESEF ENGELLİ ÖĞRENCİ SAYISI FAZLA”

Korkut’ta engelli öğrenci sayısının fazla olduğunun altını çizen İlçe Milli Eğitim Müdürü Çelik, özel eğitim sınıfı açtıklarını ve engelli öğrencilere eğitim ikanı da sağladıklarını kaydetti. Okula gidemeyecek olan düzeydeki öğrencilere ise evde eğitim imkanı sağlanması için de başvurularda bulunduklarını söyleyen Çelik, “Korkut ilçemizde maalesef bu öğrenci sayımız biraz daha fazla. Engelli öğrencilerimizin çok olması nedeniyle normal okullarımız bünyesinde de bu tür öğrencilerle sık sık karşılaşmaktayız. Bu öğrencilerimiz için de bu yıl bir ilk olarak özel eğitim sınıf öğretmeni görevlendirdik. Değişik sınıf ve kademelerdeki öğrencilerimizi bu sınıfta toplayıp kaynaştırma ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimize alt sınıf oluşturuldu bir okulumuz bünyesinde. Bu şekilde hasta, yatalak olup okula gelmeyecek durumdaki öğrencilerimize biz öğretmen gönderiyoruz. Eğitim okulda devam etmiyorsa, evde devam eden sürekli bir işlevdir. O nedenle bu işi bilen bir öğretmeni, akranları ile birlikte eğitimlerini sürdürebilmeleri için görevlendirdik. Çok güzel bir şekilde bu çalışmamız sürüyor. Hem velilerden hem de çocuklarımızdan çok güzel tepkiler alıyoruz.” diye konuştu.

“ŞERMİN ÖĞRETMEN, ÖRNEK DAVRANIŞTA BULUNUYOR”

Kas hastası olan iki kardeşe evde eğitim veren Türkçe Öğretmeni Şermin Dinmer de günde 6 saat ders verdiğini söyledi. Özellikle engelli öğrencilerin en iyi şekilde hayata hazırlanması için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu belirten Dinmer, “Yıldırım ve Yusuf Bilginer, Yıldırım 1., Yusuf Can ise 3. sınıf seviyesinde. Yusuf, geçtiğimiz yıl okula gitmediği için okuma yazmayı biraz unutmuş. Bu dönem Türkçeyi en başından aldık. Dönem sonuna kadar bu dersi geçmeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimiz derste istekliler. Genel olarak Türkçe ve matematiğe ağırlık veriyoruz. Okuma yazmaya ağırlık vermeye çalışıyoruz. Kaslarını geliştirecek fiziksel etkinlikler yapıyoruz. Kesintisiz olarak haftanın beş günü 6 ders olarak normal birinci sınıf müfredatına uygun bir şekilde ders işliyoruz.” dedi.

Kas hastası öğrencilerin babası Cuma Bilginer ise “Eşim Siyaset Bilginer de kas hastası ve bu da genetik bir hastalık olduğu için 4 çocuğumuza da geçmiş. Bu hastalık fazla kız çocuklarından ziyade erkek çocuklar üzerinde etkili. İki çocuğum da kas hastalığı nedeniyle eğitimlerini yarıda bıraktı. Yusuf Can’a yüzde 96 ve Yıldırım’a ise yüzde 86 rapor verildi. Çocuklarımın durumuna üzülüyorum ancak buna da şükür. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden öğretmen talep ettik ve sağ olsun bu imkanı verdiler.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER