ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:09

Kars’ta 37 yıllık kan davası barışla noktalandı

Karsta 37 yıllık kan davası barışla noktalandı


 Kars’ın Verimli köyünde 37 yıl önce başlayan kan davası sona erdi.

Kan davası, bundan 37 yıl önce Ayılmaz ailesi mensupları arasında sebepsiz yere başlayan husumetin çatışmaya dönüşmesi ve olayda 3 kişinin hayatını kaybetmesiyle başlamıştı. Taraflardan bazıları köyü terk etmiş bir kısmı ise Çerme köyüne yerleşmişti. Kars Valisi Eyüp Tepe, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Barış Derneği ile kanaat önderlerinin girişimiyle bir araya gelen taraflar kan davasına son noktayı koydu.

Kars Valisi Eyüp Tepe, bu topraklarda barışın daim olmasının kendileri için en büyük hedef olduğunu ifade etti. Tepe, "Tabi bu barış iradesini bu mübarek ayda gerçekleştirmiş olmak sizler için en büyük onur. Yani 40 seneden sonra herhalde barış bu mübarek ayda ancak bu kadar güzel taçlandırılabilirdi. O manada ben de sizler adına doğrusu çok mutluyum. Benim ümidim bu barışların bu topraklarda daim olmasını sağlamak. İnşallah sizler tabi ki taraflar olarak bir ve beraber olacaksınız. Allah barışınızı daim etsin." dedi.

Programa katılan İl Müftüsü Mehmet Genç’in barış duasına taraflar hep bir ağızdan 'amin' dedi. Dua sonrası barış yemini eden aileler el sıkışıp kucaklaştı.

Barış yemeğine Kars Valisi Eyüp Tepe, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, İl Müftüsü Mehmet Genç, Barış Derneği yetkilileri, kanaat önderleri ve iki aile mensupları katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER