ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:59

"KARSMATO, öğrencilerin keşfetmelerini sağlıyor"

"KARSMATO, öğrencilerin keşfetmelerini sağlıyor"


Kars Özel Sultan Alparslan Koleji düzenlediği Kars Matematik Türkçe Olimpiyatları (KARSMATO) ile eğitim olimpiyatlarına katılabilecek öğrencilerin kendilerini keşfetmelerini sağlıyor.

Kars Özel Sultan Alparslan Koleji Müdürü Fatih Akaslan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu yıl ilki düzenlenen KARSMATO ile illerindeki zeka küpü çocukların kendilerini keşfetmelerini sağlayacaklarını ve olimpiyat takımına yeni öğrenciler kazandıracaklarını söyledi. Akaslan, KARSMATO’ya beklenenin üzerinde bir katılım olduğunu hatırlatarak, "Gerek veliler, gerekse öğrenciler görsel ve yazılı basın üzerinden takip edilen olimpiyatların Kars’ta düzenleniyor olmasının sevincini yaşadı. Okulumuzun eğitim kadrosu elini taşın altına koydu ve böyle bir organizasyonun ilimizde de yapılabileceğini bölgemize ve Türkiye’ye gösterdi. Burada amaçlarımızdan biri Doğu’nun eğitim alanında öne çıkmasına katkı sunmaktır. Bu çerçevede il genelinde okul okul gezerek küçük yaştaki çocuklara ulaştık. Şöyle ki eğer küçük yaştaki çocuklara bir şeyler kazandırabilirsek ilerleyen yıllarda ilimizin ve bölgemizin adı eğitimdeki başarılarıyla anılacaktır. Artık Kars YGS’de sonlarda değil önlerde olmalıdır.” dedi.

KARS’TA 4, 5, 6. SINIFLARDAN TÜBİTAK’IN DÜZENLEDİĞİ OLİMPİYATLARA KATILACAK TAKIM KURULUYOR

Sultan Alparslan Koleji matematik öğretmeni Erhan Çamlı ise 2006 yılında eğitime başlayan Sultan Alparslan Koleji'nin tüm olimpiyat dallarında 4, 5, 6. sınıf seviyesinde takım oluşturduğunu ifade etti. Çamlı, “Öğretmen arkadaşlarımızla burada hem öğrencilerin eğitim seviyelerini güçlendirmek hem de bu konudaki kabiliyetlerini geliştirmek istiyoruz. Kars’ı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) yapmış olduğu olimpiyatlara, özel okulların ve üniversitelerin düzenlemiş olduğu diğer olimpiyatlara katma çabasındayız.” şeklinde konuştu. Bu çerçevede bir altyapı oluşturmak için düzenlenen KARSMATO’nun Kars’ta geleneksel bir hale geleceğini ifade eden Çamlı, bu sayede yetişmiş olan öğrencilerin üniversite sınavlarında hep derece yaptıklarının görüleceğini ifade etti. Türkiye’deki seçkin mesleklerden doktorluk, mühendislik, avukatlık ve hakimliği kazanan öğrencilerin de çoğunluğunun öğrencilik yıllarında bu tür faaliyetler içerisinde olmuş kişiler olduğuna dikkat çeken Çamlı, “Bu çalışmalarla ile bizler bir nevi çocuklarımızın zekalarını daha üst düzeyde kullanmalarına vesile olmuş oluyoruz. Küçük yaşta bu kabiliyetlerini geliştirmeleri için bir temel oluşturuyoruz." şeklinde sözlerini tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER