ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:26

Karneler öğretmenlerin ellerinde kaldı


Yurt genelinde 16 milyon öğrenci karne sevinci yaşarken savaşın gölgesinde bulunan sınır ilçe Ceylanpınar’da karne alan öğrenci sayısının azlığı dikkat çekti. Bazı öğrencilerin karnesini de velileri aldı. Korku nedeniyle okula gelmeyen öğrencilerin karneleri ise öğretmenlerinin ellerindekaldı.

        Suriye’nin Haseki kenti Rasul Ayn ilçesinde PYD güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Gün geçtikçe sınıra yaklaşan çatışmalar, Ceylanpınarlıları tedirgin ediyor. Son günlerde şiddetlenen çatışmalarda sınırı geçen kurşunların isabet etmesi sonucunda 4 Ceylanpınarlı yaralandı. Yaralıların artması üzerine Ceylanpınar Kaymakamlığı sık sık yaptırdığı anonslarla vatandaşları evlerinden çıkmamaları konusunda uyarıyor.

        Son bir haftadır öğrencilerin okula gitmediği Ceylanpınar’da karne almaya gelen öğrenci sayısı da düşük oldu. Okullardaki karne dağıtımı sırasında öğretmenler tek tek öğrencilerin ismini okudu ancak birçok öğrenci için 'yok' cevabı alındı. Suriye sınırına yakın bir noktada bulunan Mevlana İlk Öğretim Okulu’nda okuyan öğrenciler karne almaya velileriyle birlikte geldi. Karne almaya gelen bir veli, çocuğunun korktuğu için kendisine eşlik etmesini istediğini o nedenle karne almaya birlikte geldiklerini söyledi. Bir başka veli ise çocuğunun yerine karne almaya kendisinin geldiğini belirtti.

        Karne alan az sayıda öğrenci ve veliler ardından evlerinin yolunu tuttu. Okula gelmeyen öğrencilerin karneleri ise öğretmenlerin ellerinde kaldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER