ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 13:45

Karma aşının otizme yol açtığı iddiası tedirginliğe yol açtı


Çocukluk çağında yapılan kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) karma aşılarının otizme yol açtığı iddiaları İngiltere’de tartışılırken ebeveynlerde tedirginliğe yol açtı.

Tıp dilinde, ‘Measles Mumps Rubella’ diye bilinen aşının içinde bulunan bazı katkı maddelerinin otizme neden olduğu iddialarının tartışılmaya başlanması üzerine Dr. Teoman Sırrı konuya açıklık getirdi.

Dr. Teoman Sırrı, MMR aşılarının İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülkede, tartışma konusu haline geldiğini belirtti.

MMR’ın çocukluk çağının önemli enfeksiyon hastalıkları olduğunu ifade eden Sırrı, İngiltere’de Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşılarının daha önce ayrı ayrı yapıldığını ancak MMR adı altında tek aşı olarak 1988 yılında yapılmaya başlandığını söyledi. Sırrı, “Tartışma konusu tabii ki MMR, 3 aşının birden aynı anda yapılmasıdır. Eskiden bu üç aşı ayrı ayrı değişik zaman dilimlerinde yapılırdı.” dedi.

Dr. Sırrı, MMR aşısıyla otizm arasında bir bağ olabileceğine dair spekülasyonların olduğuna işaret ederek, ailelerin bu konuda tereddüt ettiğine dikkat çekti.

MMR aşısının otizme neden olduğuyla ilgili dünya genelinde spekülasyonlara işaret eden Sırrı, son dönemlerde benzer durumların İngiltere’de de yaşanmaya başlandığının altını çizdi.

İnternet ortamında yaygın olarak tartışılan haberlere göre otizm teşhisi konan çocukların sayısında bir artış yaşadığını kaydeden Sırrı, “Bu durumdan mağdur olmuş aileler MMR aşısının sebep olduğunu iddia ediyorlar.” dedi.

Bu iddialar karşısında ailelerin çocuklarına aşıyı yapıp yapmayacakları konusunda da kararsız kaldığına işaret eden Sırrı, bu hastalıkların insandan insana hava yoluyla yayıldığını belirterek, “MMR aşısı çocukları bu hastalıkların üçünden de koruyabilir. Zorunlu değildir ama yapılmasında yarar var. Endişe eden aileler üç aşıyı birden yapmak yerine tek tek de yaptırabilirler. Ancak tek tek yapılan aşılar ücretsiz değildir. MMR aşısı ise hükümet tarafından finanse ediliyor ve ücretsizdir.” şeklinde konuştu.

OTİZM NEDİR?

Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle yaşamın ilk 2 yılında ortaya çıkar. Otistik çocuklar genelde öğrenme zorluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir kısmında farklı seviyelerde zeka geriliği görülse de, zeka seviyeleri - normal otistik çocuklar da vardır. Ancak genel zeka seviyeleri ne olursa olsun, otistik çocuklar çevre ve dünyayı algılamakta zorluk çekerler.

KIZAMIK NEDİR?

Kızamık son derece bulaşıcı bir virüs yol açar. Bu virüse yakalanan hemen herkesin ateşi yükselir, vücudunda döküntüler olur ve kendisini hasta hisseder. Çocuklar genellikle beş günü yatakta geçirirler ve on gün boyunca okula gidemeyebilirler. Yetişkinlerin hastalığı daha uzun sürme eğilimindedir. Kızamıktan kimin en çok etkileneceğini bilmek mümkün değildir.

KABAKULAK NEDİR?

Kabakulak; ateşe, baş ağrısına ve yüzde, boyunda ve çenedeki bezlerin ağrılı bir şekilde şişmesine neden olan bir virüs yol açar. Bu hastalık kalıcı sağırlıkla, viral menenjitle ve ensefalitle sonuçlanabilir. Seyrek olarak, kabakulak erkeklerde testislerin ve kadınlarda yumurtalıkların ağrılı bir şekilde şişmesine neden olur. Kabakulak yaklaşık yedi ile on gün arasında sürer.

KIZAMIKÇIK NEDİR?

Kızamıkçık, virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Çocuklar bu hastalığı genellikle hafif geçirirler ve hasta oldukları fark edilmeyebilir. Hastalık, çok kısa süreli döküntüye, bezlerin şişmesine ve boğaz ağrısına neden olur. Kızamıkçık, anne karnındaki bebekler için çok tehlikelidir. Görme ve işitme duyusunun, kalp ve beyinin ciddi şekilde zarar görmesine neden olabilir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER