ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:20

Karınca Kalesi'ne zorlu tırmanış


Giresun´un Çanakçı ilçesinde 880 metre yükseklikte, yöre halkı tarafından Karınca Kalesi olarak bilinen mesire alanına köylüler tırmanarak ulaşıyor. Efsanelere de konu olmuş Karınca Kalesi, yöre insanının hatıralarında ve kültüründe önemli yer tutuyor. Rusların Karadeniz'i işgal ettiği yıllarda da uzun süre kullanılan tepe, dik ve kayalık yapısı sebebiyle ulaşılması zor bir alan. Zirvesinde 360 derecelik muhteşem bir seyir alanına sahip olan tepe meraklılarına tabiatın en harika tablolarını izleme fırsatı sunuyor.

Uçurumun zirvesindeki tepeye ulaşabilmek için 100 metreden fazla tırmanış gerektiren kayalık alana, yaşlı, genç, kadın, erkek, hatta bebek denilecek yaştaki çocukların çıkış anı yürekleri ağza getirecek görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Varış noktası tepedeki düzlüğe çıkan vatandaşları ise Giresun'un neredeyse yarısına ve Trabzon'un da bir kısmına ait toprakların manzarası bekliyor.

Tepeye bütün yaşlıların da çıkabileceğini söyleyen Müzeyyen Akkoyun isimli vatandaş, "Ben yürüyüp gidemiyorum. Ama burayı tırmanıyorum. Ve kalp hastasıyım. Ama dağın güzelliğinin aşkına çıkıyorum. Çıkabildiğim yere kadar. Doğal kekik kokularını, orman güllerinin kokularını, doğallığı yaşamak için tırmanıp çıkıyoruz bu dağlara, tepelere." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER