ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:41

"Kardeşliğe atılmış bombalardır"


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez "Reyhanlı'da yaşanan acı yüreğimizi parçalayan bir acı oldu" dedi.
     Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri olarak Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi'yi ziyaretlerinde yaptığı konuşmada, ilçe halkına başsağlığı diledi.
     Türkiye'nin yaşadığı bu acı ve sıkıntının kendilerini de derinden etkilediğini, düşündürdüğünü belirten Geçmez, şunları söyledi:
     "Bu acının bir daha ülkemizde yaşanmaması, ülkemizin bir daha böyle sıkıntıların içine girmemesi hepimizin arzusudur. Türkiye'de Alevi'siyle, Sünni'siyle, Yezidi'siyle, gayrimüslimiyle, Ermeni'siyle, Türk'üyle, Kürt'üyle beraber yaşamanın ne kadar kıymetli ve değerli olduğunun farkındayız. Biz Aleviler yıllardır Türkiyede eşit yurttaşlık görevini savunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin laik ve demokratik bir devlet olabilmesiyle ilgili mücadele veriyoruz. Bizim için asıl olan insani değerlerdir. Kim kendisini nasıl kabul ediyorsa, tarif ediyorsa, devletin onu öyle görmesi, öyle kabul etmesi arzumuzdur. Reyhanlı'da yaşanan acı yüreğimizi parçalayan bir acı oldu. Bugün burada olmamızın sebebi bu."
     Hacı Bektaş Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy da "dostlar" olarak Reyhanlı halkının acısını paylaşmak üzere burada olduklarını söyledi.
     Allah'tan bu acıyı unutturmasını, başka acı vermemesini dileyen Ulusoy, "Sebep olanları da lanetliyoruz. Acınız bizim de acımız. El eleyiz asırlardan beri de özellikle bu bölgede farklı inançların, ırkların olduğunu görüyoruz. Hepsinin bir arada yüzlerce yıldır el ele vererek yaşadığını biliyoruz. Son günlerdeki karışıklık toplum arasındaki gerilme, bizi ne yazık ki bu noktaya getirdi. Alevi Bektaşi toplumu olarak, örgüt başkanlarımız, kanaat önderlerimiz olarak acınızı tekrar paylaşıyorum. Hakk'a yürüyen canların ailelerine de sabır ve başsağlığı diliyorum" dedi.
    
     -"Kardeşliğe atılmış bombalardır"-
    
     Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir ise barış dilinin konuşulduğu süreçte atılan bombanın barışa yapılmış bir katliam olduğunu ifade etti.
     Demir "Biz Aleviler de bu işe duyarsız kalmamak adına, acıları paylaşmak için bütün örgütlerimizle buradayız. Biliyorsunuz son zamanlarda burada yaşanan olayla ilgili Türkiye'de Alevi-Sünni çatışması çıkarılmak isteniyor. Kimse bizim kardeşliğimizi bozamaz. Burada atılan bombalar kardeşliğe atılmış bombalardır" diye konuştu.
     Belediye Başkanı Şanverdi de ziyaretler için teşekkür ederek dostlarla birlikte yaralarını saracaklarını, en kısa zamanda da Reyhanlı halkının normal hayatına döneceğini belirtti.
     Daha sonra heyet saldırılarda hayatını kaybedenlerden Mehmet Ali Şamlıoğlu'nun evine taziye ziyaretinde bulundu.
     Heyet daha sonra Kaymakamlığı ziyaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER