ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 13:36

Kardeşinin tedavisi için gittikleri hastanede kendisine ‘karaciğer’ bulundu

Kardeşinin tedavisi için gittikleri hastanede kendisine karaciğer bulundu


 Gaziantep’te karaciğer yetmezliği nedeniyle ölümü bekleyen 7 yaşındaki Sema Karayılan, kendisini yaşama döndürecek organın müjdesini, 4 aylık kardeşinin sarılık tedavisi için gittiği Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi doktorlarından alınca, sevinç gözyaşlarına boğuldu. Trafik kazasında yaşamını yitiren Gökhan Uğur’un karaciğeriyle hayat bulan Sema Karayılan, “Allah, Gökhan kardeşimi Cennet'ine koysun. Ameliyatımı yapan doktorlarımdan da çok razı olsun. Gökhan ve Süleyman benim uğurum oldu.” dedi.

Gaziantep’in Nizip ilçesinde oto lastik tamirciliği yapan 35 yaşındaki Halil Karayılan ve eşi 26 yaşındaki Remziye Karayılan’ın 4 çocuğundan 10 yaşındaki Sema, karaciğer yetmezliği nedeniyle 3 yıl önce tedaviye alındı. Doktorlar, Sema için karaciğer nakli önerirken uygun donör için gerekli kayıtlar da yapıldı. Geçtiğimiz yıl, mide kanaması geçiren Sema’nın, Türkiye Organ Bağışı ve Doku Bilgi Sistemi’ndeki kaydı ‘acil’ kayıtlı olarak sıralamaya alındı. Ancak, aradan geçen bir yılı aşkın sürede gerekli karaciğer bulunamadı. Karayılan, sıkıntılı yaşamını sürdürürken, 4 ay önce dünyaya gelen ve Hepatit olan kardeşi Süleyman ile birlikte annesinin yanında tedavi için Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Minik Süleyman’ın tedavisiyle ilgili kayıtlar yapıldığı sırada, servisi arayan Sağlık Bakanlığı Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi yetkilileri, doktorlara, Tokat’ta trafik kazasında yaşamını yitiren 7 yaşındaki Gökhan Uğur’un karaciğerinin naklinin kararlaştırıldığı Sema Karayılan ile irtibat olup olmadığını sordu.

Doktorlar da “Sema şu an karşımızda” yanıtını verince hemen operasyon hazırlıkları başladı. Bir yandan Sema Karayılan ameliyata hazırlanırken, diğer yandan da karaciğer Gaziantep’e getirildi. Yıllardır acılı bir hayata mahkûm olan Sema Karayılan, trafik kazasında yaşamını yitiren ve ailesinin organlarını bağışladığı Gökhan Uğur ve o anda hastanede bulunmasına vesile olan 4 aylık kardeşi Süleyman’ın uğuruyla kendisini sağlığına kavuşturacak adımı attı.

Sema, Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Sacit Çoban ve ilgili uzman ekibin katıldığı bir operasyonla yeni karaciğerine kavuştu. Bu sayede yeni bir yaşama merhaba diyen Sema, duygularını sevinç gözyaşları arasında anlatırken, “Allah Gökhan’ı Cennet'ine koysun. O’nun karaciğeri sayesinde ben sağlığıma kavuştum. Ailesine çok teşekkür ederim. Kardeşim Süleyman ise benim uğurum oldu.” dedi.

Anne Remziye Karayılan ise oğlu Süleyman’ın sarılık tedavisi için geldiği hastanede kızını yaşama döndürecek organ müjdesi aldığını belirterek, “Doktorlar’ın ‘Sema şu anda burada, karşımızda’ telefon konuşmasıyla şaşırıp kaldım. Sonra baş döndürücü bir hızla kızım operasyona alındı. Operasyonu da Kadir Gecesi yapıldı. Sema, Süleyman’ı çok sever. O nedenle oğlum, kızımın ameliyatı süresince hastanenin kapısının önünde yatıp kalktı. Moral olsun diye kızımın odasının yanında Süleyman’a oda açıldı. Kızım koridorda gezdirilen Süleyman ile moral bulup, kısa sürede sağlığına kavuştu. Doktorumuz Sacit Bey başta olmak üzere herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.
 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER