ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 20:51

Kardeş okul öğrencileri Siirt'teki buluşmada özlem giderdi

Kardeş okul öğrencileri Siirtteki buluşmada özlem giderdi


Siirt'te faaliyet gösteren Fatih İlk ve Ortaokulu öğrencileri, kardeş okulları olan Elazığ Özel Güzide Hanım İlk ve Ortaokulu öğrencilerini ağırladı. Kardeş okul öğrencileri yeniden birbirlerine kavuşmanın heyecanıyla özlem giderdi. Buluşmada kardeş okul öğrencileri arasındaki sıcak diyaloglar dikkat çekti.

Birlikte yenilen yemeğinin ardından iki okulun öğrencileri tarafından hazırlanan 'Kardeşlik Programı' adlı katılımcılara neşeli anlar yaşattı. Programda konuşan Fatih İlk ve Ortaokulu Müdürü Savaş Demir, "Öğrencilerin yüzündeki ışıltı bize çok şey anlatıyor. Siirt, sevgi ve barış içinde üç dilin konuşulduğu bir kardeşlik şehridir. Kardeşlik şehrinde kardeş okul buluşmasından daha büyük bir mutluluk olamaz. Hem Mezopotamya hem da Anadolu’nun izlerini taşıyan zengin tarihsel dokusuyla ve insanı hayran bırakan doğal güzellikleri olan Siirt’e iade-i ziyaretiniz bizi mutlu etti." dedi.

Demir, kurulan bu muhabbet bağının hiç bitmeyeceğini ve katlanarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

Özel Güzide Hanım İlk ve Ortaokulu Müdürü Yakup Mertoğlu ise "Kardeşlik öyle bir denizdir ki dibi bulunmaz, öyle bir sırdır ki her gönül kaldırmaz." diyerek kardeşliğin önemini vurguladı.

"Kardeş okul öğrencileri hal diliyle bugün bu ülkenin doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle bir uzvun ayrılmaz parçası olduğunu bize bir kez daha gösterdi." diyen Mertoğlu, "Gönülden gönüle bir yol vardır prensibinden yola çıkarak Siirt’teki kardeş öğrencilerimizin gönüllerinde sevgi köprüsü kurmaya geldik." diye konuştu. Mertoğlu, kardeş okul projesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Öğrenci ve öğretmenler arasındaki karşılıklı hediyeleşmelerden sonra evliyalar diyarı olarak bilinen Siirt’te inanç dünyasında önemli bir yer teşkil eden Tillo’daki mekânlar ziyaret edildi. Siirt’in doğal güzellikleri gezildi. Botan Vadisi'ni izleyen öğrenciler gördükleri manzaraya hayranlıklarını gizleyemedi. İki günü birlikte geçiren kardeş öğrencilerin vedalaşması da duygusal anlara sahne oldu. Öğrenciler, bir başka buluşmada beraber olmak ümidiyle birbirlerine samimi ve içten duygularla veda etti.

Öte yandan Özel Güzide Hanım İlk ve Ortaokulu öğrencilerinden Mehmet Selim Mertoğlu, "İlk defa böyle bir etkinliğe katıldım ve Güneydoğu’ya gittim. Kardeşlik duygusunu gerçek anlamda orada hissettim." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER