ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 15:12

Kardeş belediyeler de fetih coşkusuna katıldı

Kardeş belediyeler de fetih coşkusuna katıldı


Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından 9.su düzenlenen 'Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’ne kardeş şehirler de katıldı.

    Osmangazi’nin Almanya’daki kardeş şehri Landill’den gelen halk oyunları ekibi Kent Müzesi önü ve Pınarbaşı Meydanı’nda sergiledikleri oyunlarla büyük ilgi gördü. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Landill Kraliyet Kaymakamı Wolfgang Schuster gösteriyi birlikte izledi.

    Dündar, şunları dile getirdi: ““Hessen’e bağlı Landill Belediyesi ile kardeş belediye ilişkilerini başlattı. Bizler Landill Bölgesi’yle yürütmüş olduğumuz çalışmalarda eğitim, kültür, turizm noktasında iş birliği yapacağız. Biz geçen yıl Hessen’e gittik onların festivaline katıldık. Onlarda buraya davet ettik. Folklor ve yöresel kıyafetleriyle bunları gelerek oyunlarını sergiledi.”

    Landill Kraliyet Kaymakamı Wolfgang Schuster ise dostluğun önemine dikkat çekerek, “Dostlukta bir maratondur. Bugün bu festival ortamında şunu söyleyebilirim. Dans ve müziğe tercüman gerekmez. Başkan Mustafa Dündar’a çok teşekkür ederim. Buradaki buluşma halklara ve dostluğumuza bir köprü oluşturuyor. Osmangazi ve Hessen. Ve gençlerimizde ileriki zamanlarında bu dostluğu oluşturacak.” dedi.

    Kent Müzesi önündeki gösteriye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve dikkatle izledi. Alman grubu Katolik, işçi, rahibe, köylü, gemici kıyafetlerini tanıttı. Ayrıca Karabaş-i Veli Kültür Merkezi zeybek gösterisi yaptı, Osmangazi Halk Dansları Topluluğu da sahne aldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER